Author Topic: Cum ati inceput sa practicati?  (Read 4587 times)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Cum ati inceput sa practicati?
« on: July 31, 2012, 03:40:20 PM »
Quote
Iti mai amintesti cum ne-am cunoscut?
parca imi sopteste parkour-ul la ureche.

De parkour eu sincer m-am apucat in 2005,prin vara,data exacta nu o cunosc si ma cam oftic din acest motiv. Imi pare rau pentru ca as fi vrut sa sarbatoresc acest lucru in fiecare an.

M-am apucat dupa ce inainte de toate vazusem documentaru Jump London de pe Discovery si parca Antena 1 (daca nu ma insala memoria).
Intamplator,fiind un internaut nebun,pe forumul unui joc online am dat de un topic numit Hobbyuri. Fiind in cautare de ceva care sa ma ridice de la pc,am gasit un topic numit Freerunning. PAM PAM,mi-am amintit de documentarul ce tocmai il vazusem si am luat astfel legatura cu Justin,protagonistul mesajului topicului de care va vorbeam.

Din totdeauna am facut ceva asemanator parkour-ului,doar ca nu i-am dat un nume. Nu era parkour la inceput pentru ca nu aveam un scop,doar fugeam,saream ma cataram.

Consider ca scopul iti da nume miscarii,asa incat de cand mi-am gasit un scop in antrenament de atunci consider ca ma pot numi practicant si nu traceur.

Deja ideea de a fi traceur implica mai mult decat sa iesi la un antrenament,trebuie sa traiesti parkour-ul sa fie acea stare de spirit sa fie acel atribut al omului.


Ma rog,sunt curios voi cum ati inceput sa va antrenati?

Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Vancea

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 18
  • Locatia: BaiaMare
  • Prenume: Emi
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #1 on: August 01, 2012, 11:21:22 PM »
Eu sincer am avut un inceput destul de banal. Acum 2-3 ani, tot jucam cu prieteni pe la bloc māţă. Era frumos. Si dupa un timp, cand nu avem ce face in casa si ma plictiseam, ieseam inainte sa ies cu amici si imi faceam trasee, in locul unde jucam māţă. Mergeam acolo, si ma tot uitam ,,hmmm, as putea sari peste bara aia si sa ma catar repede pe zidul ala" ,,daca ma urmareste pe acolo, as putea sa ma intorc repede si sa ma duc pe sub bara" ,,daca stau pe zid si se catara si māţa aici, as putea sari peste tufisurile alea". Si apoi faceam asta, faceam traseele alea de multe ori, pana imi intrau in reflex. Si am vazut ca e foarte placut. De la un timp mergeam si faceam asa stiind ca nu vom juca māţă acolo. Nu stiam de parkour atunci. Si intr-o zi tot facand asa, m-a vazut o cunostinta. Si m-a intrebat daca fac... parkour. Pe atunci nu stiam notiunea asta. Si ca sa nu par prost, sau needucat. Am zambit si am zis ca da. :)) Apoi, imi tot repetam cuvantul ala in cap ca sa nu-l uit, pana ajung acasa. Si cand am ajuns acasa, am cautat repede pe net sa vad despre ce e vorba. Si am gasit... si era perfect. Era dragoste la prima vedere. :)) Am stiut ca asta imi place, si ca asta vreau sa fac. Dar din ziua aia, puteam sa ii dau si un nume la ceea ce faceam... parkour.
« Last Edit: August 01, 2012, 11:24:50 PM by Vancea »

Zup

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Locatia: Nicolae Balcescu-Calarasi
  • Prenume: Mihai
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #2 on: August 02, 2012, 05:08:10 PM »
Pai la inceput eu si inca doi buni prieteni eram pasionati de Trial si tot ne antrenam muschii picioarelor in diferite moduri,pana intr-o zi cand cautand pe net am dat peste un clip ``Jump London``.

Asta se intampla acum 4-5 ani,ne-a placut ideea asta de miscare,si am inceput sa reproducem anumite miscari pe care l-am vazut in acel clip.

Desigur ca nu am inceput dintr-o data ,la un moment dat foloseam Parkour-ul pentru a ne intarii corpul,fara a avea alt scop,dar in timp ne-am documentat mai mult si am continuat sa ne antrenam la Parkour,lasand in urma Trialul.

Insa cred ca aceasta inclinatie spre miscare am avut-o inca de mic,eram tot aceeasi gasca de 3 baieti care din lipsa de ocupatie se catarau prin pomi.

Acum Parkour a devenit o parte din mine,si sincer ma ia un fior de fiecare data cand ma gandesc la inceputuri si la cate beneficii pe termen lung imi aduce.

Deyu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 26
  • Locatia: Macea
  • Prenume: Andrei
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #3 on: August 02, 2012, 07:19:01 PM »
      Am inceput sa practic parkour ca majoritatea : am vazut un clip si am iesit sa incerc unele miscari(youtube-ul e plin de tutoriale). Asta s-a intamplat in iarna lui 2010-2011 cand , plictisindu-ma de sala de forta (nu imi placea acea monotonie: aceleasi exercitii la cateva zile, aceeasi incapere) si descoperind "parkour-ul" , am iesit afara sa ma antrenez. Am pus in ghilimele deoarece , la inceput , nu diferentiam parkour de freeruning. Astfel am inceput sa ma antrenez in cele 2 discipline fara sa am in minte cel mai important cuvant: siguranta ; de aici a rezultat o accidentare care m-a pus pe ganduri... Dar ,ca lumina de la capatul tunelului, am descoperit ca exista o communitate in romania(am gasit-o pe vechiul site parkour.com; era o mica comunitate pe care cu greu am zarit-o printre numeroasele comunitati) , comunitate al carei forum detinea(si inca detine) numeroase si valoroase informatii.Asa am inceput ,timp de aproximativ o luna , sa citesc o multime de topicuri: de la informatiile de baza din parkour/freeruning ,pana la discutiile ce se purtau pe diferite teme.
     Dupa un timp , prietenul cu care ma antrenam  a renuntat si eu l-am urmat...trist...
     Ce imi place la antrenamente este libertatea de a-ti antrena corpul cum doresti tu : fara programe stabilite de cineva, fara greutati, doar cu corpul tau in aer liber, oriunde,folosindu-te de ce exista in jurul tau.
     Dupa ce am renuntat o mica perioada(cateva luni, de prin martie pana in vara) , la sfarsitul unui festival in vara lui 2011, am vazut 2 copii care incercau cateva sarituri gen parkour(incercau sa-mi atraga atentia si au reusit). Cateva zile mai tarziu(nu retin sigur) ne-am intalnit la gradinita unde am inceput sa ne antrenam.Am fost in jur de 6 persoane , la inceput , dar in iarna multi au renuntat.Acum am ramas 2.
     Deci am inceput sa ma antrenez, cu cap si cu mai multa siguranta, in vara lui 2011.Sper sa-mi fi adus aminte cat mai bine(multe detalii nu prea conteaza).

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #4 on: August 02, 2012, 07:53:45 PM »
Eu am inceput dupa ce un amic pe mess mi-a aratat un clip cu parkour ,cred ca era un clip al lui David Belle,si mi-a spus ca vrea sa se apuce de parkour.I-am spus ca ma apuc si eu pt ca nu aveam nici o ocupatie cu care sa-mi umplu timpul liber.

Si asa ne-am intalnit noi, a 2 zi si am inceput sa ne antrenam intr-o gradina.Saream peste tot ce apucam ,incercam echilibru dar faceam asta fara sa fim deloc documentati despre ce inseamna cu adevarat parkour.

Dupa ce am descoperit anumite forumuri ,situri care ne-au aratat ce insemna cu adevarat arta deplasari.

Si asa, dupa un timp, prietenul meu a luat o pauza destul de lunga, din ce motiv nu stiu. Eu insa am continuat si in acest timp m-am intalnit cu alt amic al meu care era interesat de parkour. Apoi tipul cu care ma apucasem a revenit si el ,si asa am format un mic grup cu care ma antrenenez in fiecare zi.

Pe urma, la antrenamente, au inceput sa vina o gramada de pokemoni care au incercat si ei dar au plecat repede.

Am avut parte si de ''prosti '' care ne-au injurat si si-au batut joc de parkour dar ce poti sa le ceri ....
« Last Edit: August 08, 2012, 11:36:21 AM by Cris »
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #5 on: August 03, 2012, 10:14:17 AM »
Prin iulie 2005 am iesit cu familia si niste prieteni de familie la o drumetie si baiatul lor la un moment a pomenit ca sa apucat de un sport extrem cu acrobatii numit Yamakasi. Cand am auzit sport extrem, eu fiind atras de bmx, trial si aggressive inline skating, imediat l-am bombardat cu intrebari. Mi-a explicat el cateva lucruri legate de flip-uri si cateva vaulturi, dar nu prea intelesesem eu tot si mi-a demonstrat o precizie peste un parau. Asta a fost prima incercare a Parkour-ului de a ma atrage in lumea lui.

Cu un an mai tarziu tot vara, dar de data aceasta in august 2006, am avut posibilitatea sa asist la al doilea jam national care sa tinut in Brasov. Vazandu-i pe baieti ce fac, cum se catarau si sareau, imediat am asociat cu cascadorii si acrobatii de strada ( stiam ca exista street stunts, dar nu stiam ca au legatura cu disciplina ). La 2 zile dupa, ma intalnesc cu un tovaras din copilarie cu care imi petreceam mai mereu timpul si acesta ma intreaba daca i-am vazut pe baietii de acum doua zile. Dupa ce i-am raspuns "da" l-am intrebat care-i toata treaba si el cu cuvinetele lui mi-a spus tot ce stia.
Dupa aproximativ 20 de minute de plimbat, dam peste doi dintre practicantii de atunci din Brasov, in parc la antrenament. Dupa ce am facut cunostinta am inceput interogatoriul. Ne-a explicat si el tot ce stia si dupa cateva exemple de miscari, primesc aceasi intrebare de la prietenu meu si de la practicantul care ne daduse explicatiile: "te bagi, ca eu ma bag?" , "da, vrei sa incerci, te bagi?"

In acel moment am stat si am cantarit decizia, pentru prima oara in viata. Dupa ce am analizat toate partile, si bune si rele, am spus " da ! ma bag !" si de atunci pana in ziua de astazi nu m-am oprit.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

Denisx304

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 1
  • Locatia: Calarasi
  • Prenume: Denis
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #6 on: August 05, 2012, 11:54:41 AM »
Cred ca a fost dragoste la prima vedere.

Deja popular sportul in orasul meu (Calarasi:D), inca cu un an dinainte ca eu sa incep sa practic, toata lumea avea habar despre ce e vorba, insa eu nu. Ascultand discutiile de la colt de strada care contineau termenul "parkour", am intrebat ce este. Au inceput sa rada pentru ca nu stiam, dar nu am primit raspunsul.

Asa ca am cautat pe internet, am vazut despre ce este vorba si imi placea foarte mult, imi doream sa pot sa fac asta, multe lucruri mi-am dorit sa le fac de-a lungul timpului insa pentru parkour am insistat avand speranta ca o sa reusesc.

Am inceput cu cativa prieteni de clasa, urmand sa imi schimb partenerii de antrenament de-a lungul vremii.

traceuralexx

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 17
  • Never give up !!!
  • Locatia: Pantelimon
  • Prenume: Alex
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #7 on: August 05, 2012, 03:16:14 PM »
Pai acum 2 ani am vazut la statusul unui coleg despre parkour , dupa aia mi-am adus aminte ca si la noi in parc sunt niste baieti care practica , mi-a placut si m-am apucat ...

De atunci mi-a placut foarte tare si pot sa spun ca a ajuns sa fie ca un drog ... daca nu fac o saptamana sau 2 deja simt ca nu mai am stare ... Cam asa s-a intamplat :D
Remember this : Succes has been and continues to be defined , as getting up one more time , than you've been knocked down.

UpsEmpty

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 5
  • No risk no fucking fun!
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Ups
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #8 on: August 09, 2012, 12:50:26 AM »
Pai ca toata lumea am vazut un clip pe youtube si am zis sa incerc si eu la inceput nu era asa incitant dar pe parcurs mi-am dat seama ca pur si simplu imi place sa ma misc si ca e un mod placut de a-ti consuma energia..
« Last Edit: August 09, 2012, 07:19:16 AM by wutang »

black198

  • De-al casei
  • **
  • Posts: 116
  • Do you need any help? Just PM me :)
  • Locatia: Botosani
  • Prenume: Gaby
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #9 on: August 24, 2012, 01:07:19 PM »
  Eu sunt atras de acest sport de cand eram mititel. Cand am vazut primul film la TV cu arte martiale, si cand vedeam si miscari din freerun, mi-am zis ca orice copil "Mamaa.. ce-as vrea sa fac si eu din astea" :))
  Si asa m-am apucat si eu.. Imi strangeam o gramada de perne pe jos, si saream ca nebunu' de pe ele.. in cap sau pe spate, de sigur.
  Si am facut asta, pana in clasa a-IV-a, cand am auzit de la un coleg despre "parkour". Si sigur, eu.. fiind foarte curios, am mers si l-am intrebat ce inseamna asta.. si mi-a zis si el niste porcarii, dar totusi m-a fascinat, si apoi mi-a aratat cum facea el monkey, speed, simple/two hand vault.. si m-a fascinat atat de tare incat am incercat si eu, dar am incercat peste o bancuta, in clasa, la scoala.. si am cazut cu tot cu ea, pentru ca am incercat direct monkey.
   Apoi l-am rugat sa imi explice cum se fac toate astea, si am tot exersat doar cu miscarile spuse mai sus pana in vara anului 2011, cand m-am apucat serios de parkour, cu ajutorul internetului, si uitandu-ma la tutorialele prezentate pe forumul acesta.
   Apoi m-am uitat la cateva tutoriale cu miscarile, deja pentru perioade lungi de antrenamente.. cum ar fi round off backflip, wallspin.. si miscarile de baza. Am mers la nasii mei, si i-am rugat sa cumpere niste nisip, si sa il lase la fabrica, unde lucreaza ei, dar sa nu il vanda. Iar daca il vor vinde, sa cumpere altul la loc. Si acolo mi-am facut eu propria "sala de antrenamente" pentru freerun, unde ma antrenez si in ziua de azi.
« Last Edit: January 01, 2013, 12:44:37 PM by black198 »

To get something you never had, you must do something you never did.

cocolino31

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 44
  • Locatia: Baia Mare
  • Prenume: Marius
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #10 on: September 03, 2012, 03:00:45 AM »
Eu sincer am auzit de parkour prima data in viata cam prin 2009 de la un coleg de clasa care mia zis ca sa apucat de parkour:)am auzit ca o sa sara peste scarile din fata scoli:-?eu prima oara am crezut ca este un sport ce il practici cu rolele:-?in ziua aceea am iesit de la scoala si ii vedeam pe vreo 2 3 colegi sarind peste o banca facand wallrun in sus pe un copac:-?eu fiind fascinat am tot sarit cu ei:))cand am ajuns acasa am cautat pe internet de parkour si am gasit niste clipuri cu niste baieti de aici din oras:)eu practicau mai mult freerunning:)am ramas cu gura cascata cand am vazut acele filmulete:)am incercat sa invat si eu am vazut ca nu mia iesit asa ca mam lasat:)a trecut ceva vreme de atunci dar intr-o seara in anul 2010 am intrat sa caut filmuletze noi cu parkour din orasul meu:)am gasit cateva:)iar la commuri Vancea si-a lasat idul acolo iar eu iam dat add:)mia dat accept iar in seara aceea am vorbit si ziua urmatoare neam intalnit:)am iesit cu el afara si mia aratat niste basicuri:)mia placut instant sa am pe cineva cu cine sa ma antrenez si de atunci nu mam mai lasat:)si iatama azi aici:)ii mulumesc inca o data lui Vancea pentru ca ma ajutat:)

DănuţBB

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 37
  • Live life in motion!
    • Parkour Hunedoara Community
  • Locatia: Hunedoara
  • Prenume: Daniel
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #11 on: December 10, 2012, 04:42:57 PM »
Era aprilie 2007 cānd cel mai bun prieten al meu a venit la mine cu un CD īn buzunar, era filmul Banlieue 13, şi cu un zāmbet ciudat pe faţă. Am intrat īn curte cu el, a lăsat CD-ul pe o măsuţă şi apoi m-a chemat īn parcare să īmi arate un sport extrem. Ţin minte că primul lucru pe care mi l-a arătat a fost Monkey Vault... mi-a plăcut.  Apoi a dat un wall-spin pe un copac, deja eram cuprins şi eu de energie, de atunci wall-spinul a fost una dintre mişcările preferate ale mele, deşi ştiu că nu are legătură cu parkour, nu e mişcare eficientă. Mi-a spus atunci că e vorba de parkour, am şi īnvăţat īn ziua aia monkey, dash şi lazy vault. Am stat toată ziua acolo şi am exersat, cānd am ajuns acasă eram amāndoi ca porcii... noroc că īn zona unde stau eu nu prea sunt oameni. :D Am făcut repede un duş şi... direcţia la calculator să văd filmul, pe care deja īl ştiam că mi l-a povestit prietenul meu īn tot timpul antrenamentului. A fost cel mai bun lucru care mi s-a īntāmplat īncepānd din momentul ăla pānă acum.

CroKko13

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 17
  • Locatia: Deva
  • Prenume: Raul
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #12 on: December 10, 2012, 06:27:56 PM »
Intr-o vara cand treceam pe la un amic am vazut un copil care sare peste ziduri si m-am dus sa il intreb ce face. Mi-a zis ca face parkour. ma prefaceam ca intelegeam dar in mintea mea nu aveam nici o idee despre ce face el.Am incercat si eu ce facea fara prea mare succes insa dupa asta prietenul meu care stia despre parkour mi-a aratat despre ce e vorba.Insfarsit am gasit ceva care sa imi placa sa fac afara un lucru care sa nu ma tina legat de pc.Dupa cam o saptamana dupa ce m-am documentat si am inteles ce e parkour am inceput sa ma antrenez cu niste prieteni. Asa a inceput totul.
« Last Edit: December 10, 2012, 06:29:49 PM by CroKko13 »

AndY

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 22
  • Cerul este limita!
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #13 on: December 11, 2012, 11:37:54 AM »
Eram fermecat de filmele/desenele cu super eroi si in copilarie tot timpul ma cataram in copaci si incercam sa trec fiecare obstacol in felul meu, cum puteam, visam sa fiu agil ca Spiderman si ca intr-o zi sa devin ca el. Intr-o buna zi ma plictiseam pe acasa si am inceput sa ma uit pe youtube. Am gasit un clip numit Parkour &  Free Running si eram marcat de felul in care se putea misca corpul uman si ma gandeam ca eu nu o sa ma misc asa niciodata.. Dupa care intr-o buna zi dupa ce am citit tot felul de articole si am vizionat un documentar despre parkour.. Am zis "hai sa incerc si eu", si am iesit afara singur si am incercat tot felu dupa care m-am intalnit cu Dragon si am inceput sa facem impreuna pana-n ziua de azi. Iar acum imi dau seama de un lucur.. Visul meu din copilarie imi este indeplinit! Pt mine sa fac parkour ma face sa ma simt special, diferit de ceilalti oameni, ma face sa ma simt un erou! Eu sunt eroul meu!
« Last Edit: December 18, 2012, 11:25:50 AM by AndY »

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Cum ati inceput sa practicati?
« Reply #14 on: December 14, 2012, 03:13:04 PM »
Quote
ma facem sa ma simt un erou! Eu sunt eroul meu!

Haha, imi place la nebunie expresia asta. Cred ca este un motiv foarte asemanator cu cel pe care il am si eu. Imi place sa fiu mai bun decat oamenii de rand. Si prin Parkour, simt ca sunt.