Author Topic: Comunitate - echipa - antrenament singur  (Read 2879 times)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Comunitate - echipa - antrenament singur
« on: August 07, 2012, 12:40:34 PM »
Desi miscarea a aparut ca sa dezvolte un individ independent de altul (nu e sport de echipa) lumea are tendinta sa se antreneze in grupuri.

As vrea sa vorbim putin pe subiectul asta.

Care este motivul pentru care ne antrenam in echipa (in ideea de crew,team) de ce lumea numai este interesata in ideea de a dezvolta o singura comunitate sau de altfel de ce unii prefera antrenamentele de unul singur.

Ca sa reiau,vreau sa vad ce parere aveti despre antrenamentul in acest mod (oricare din cele trei),care sunt avantajele pentru fiecare si dezavantajele si in ce context este cel mai indicat sa ne antrenam.

 :wink:
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

pkusp

  • Guest
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #1 on: August 07, 2012, 04:30:04 PM »
Hmm o sa incep cu antrenamentul solo, cand ma antrenez singur, am observat ca pot sa fiu mai atent la ce fac, ai o anumita libertate, care atunci cand esti intr-un grup e oarecum sacrificata in sensul ca, daca eu vreau sa merg in alta zona acum, pot, daca sunt cu alte persoane trebuie sa le cer parerea si desigur fiecare are pareri diferite, cand esti singur poti sa faci lucrurile asa cum vrei tu, fara sa dai vreo explicatie, ai un anumit sentiment de libertate.

Antrenamentul in grup, ce pot sa zic, este mai distractiv, apar diverse trasee, trasee de altfel individuale, iar fiecare incearca sa faca acel traseu cat mai bine, poti sa iti imparti parerile cu alte persoane, sa ceri sfaturi in legatura cu anumite lucruri, uneori va motivati unul pe altu sa treceti peste ceva foarte solicitant si asta o gasesc mereu placut, e un sentiment de camaraderie, imi da usor impresia de armata si cum majoritatea nu am facut-o , se vede clar ca simtim nevoia de ceva similar :)

Legat de chestia cu comunitatea, unele persoane poate nu se regasesc in comunitatea actuala, sunt unele lucruri care poate nu coincid cu felul lor de antrenament, de aici si initiativa de a face o alta comunitate in care persoanele care se simt asa poate o sa gaseasca sa zicem, refugiu.

Deyu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 26
  • Locatia: Macea
  • Prenume: Andrei
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #2 on: August 07, 2012, 06:01:22 PM »
   Majoritatea persoanelor tind sa ''traiasca" intr-un grup(fie ca doresc sa fie in centrul atentiei ,fie ca vor sa dicute cu cineva, sa nu fie singura persoana vinovata,etc). Putini sunt cei solitari.
   La fel si in antrenamentul nostru.
   Desi suntem persoane diferite cu moduri de gandire diferite , exista o baza ,niste principii pe care le avem intr-o comunitate. Daca acele principii sunt diferite de cele dintr-o comunitate , atunci  persoana respectiva nu va dori sa faca parte din comunitate.Daca exista mai multe astfel de persoane , ele vor forma o comunitate.
   In legatura cu antrenamentul singur: exista un dezavantaj,acela de a progresa mai greu deoarece , in grup exista o persoana care te motiveaza(uneori preseaza),care te ajuta si te face sa te simti in siguranta , pe cand singur...
   Cel mai bine este sa ne antrenam in modul in care ne place(grup sau solo), dar sa mai iesim din comoditate macar o data la cateva antrenamente.

Sylwake

  • Guest
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #3 on: August 07, 2012, 07:31:21 PM »
In fiecare din ele se gaseste o parte pozitiva, de ce?
Cand iesim in grup suntem impinsi de la spate de ceilalti si acelasi lucru il facem si noi, incercam sa ne ajutam unul pe celalalt sa evoluam, si asta este foarte bine!
Cand iesim singuri suntem mult mai atenti la obstacol, de obicei cand iesi singur gasesti obstacole si elemente de fluiditate pe care nu le-ai fi vazut daca erai cu un grup.
Concluzie:
Ambele sunt bune! Cel mai bine ar fi sa le faci pe ambele.

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #4 on: August 07, 2012, 07:51:16 PM »
Din propria experienta va spun ca la un moment dat fiecare practicant va simti nevoia de a iesi din grupul cu care se antreneaza si sa se antreneze singur o perioada de timp, indiferent de motiv, iar daca motivul este expus grupului cu care se antreneaza, acel grup are obligatia de a-l intelege si de a-l ajuta prin respectarea acestei dorinte.

Antrenamentele in grup sunt frumoase si educative pentru ca pe langa miscari noi sau informatii legate de disciplina pe care o practici mai capeti si cultura generala si multe altele. Esti ajutat sa progresezi, esti corectat pentru a nu mai gresi si este cineva care sa te ajute cand se intampla ceva grav.

A face parte dintr-o comunitate implica automat respectarea anumitor reguli, mai ales daca comunitatea respectiva are reguli. Multi cand afla ca in Parkour sau Freerun poti face ce vrei si nu se leaga nimeni de ceea ce faci si cum faci, le ramane gravata in minte si uita ca totusi traiesc intr-o societate. Comunitatea mai implica unu sau mai multi lideri, coordonatori sau sefi, iar multora nu le place sa fie decat un singur sef, ei si atat.

Pentru a forma o comunitate puternica trebuie mai intai sa existe practicanti ( in cazul nostru ) puternici psihic si fizic pentru a demonstra ca acea comunitate nu este una slaba, proasta sau rea, trebuie sa demonstreze ca poate sa conduca, dar in acelasi timp sa asculte si pe cei pe care ii conduce. Este mult mai bine cand toti sunt de acord si fac un lucru de placere decat daca sunt toti contra si se face cu sila.

Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #5 on: August 07, 2012, 10:02:51 PM »
Eu unul sunt de parere ca este nevoie ca odata pe saptamana/la cateva zile sa ne antrenam si singuri ,pt ca atunci vom avea o concentrare mai mare asupra obstacolului care ne iese in cale,vom fi mai atenti pt ca nu vom mai fii distrasi de colegi de antrenament,iar in plus nu ne vom ma gandi ca colegi for rade dc nu ne va iesi o miscare(nu e cazul meu).In plus antrenamanetu in echipa are si el avantajele lui pt ca prieteni ne vor inpinge de la spate ,in caz ca apare acea frica in a depasi un obstacol,si vom fi mai convinsi ca o miscare e sigura dc unul din noi o face in siguranta .Ideea de comunitate este buna dar e nevoie de efort ca uni sa inteleaga acest lucru ..nu toti doresc asta
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

UpsEmpty

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 5
  • No risk no fucking fun!
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Ups
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #6 on: August 16, 2012, 04:35:13 AM »
Mie de exemplu imi place sa ma antrenez in compania unui prieten(nu neaparat a unui grup) pentru a mai socializa si pentru a ne sfatui reciproc in timpul antrenamentului,dar si antrenamentul,,solo,,( ca sa zic asa) are rolul lui pentru ca uneori simti nevoia de liniste in timpul unui antrenament.Cred k ambele metode de antrenament sunt necesare fiecare venind cu avantajele si dezavantajele sale...

DănuţBB

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 37
  • Live life in motion!
    • Parkour Hunedoara Community
  • Locatia: Hunedoara
  • Prenume: Daniel
Re: Comunitate - echipa - antrenament singur
« Reply #7 on: December 10, 2012, 04:48:09 PM »
Aleg antrenamentul īn echipă pentru că mi se pare mai sigur. Ştiu că am acolo prietenii care practică şi ei, nu accept spectatori la antrenamente, care vine să se uite toată ziua cum alerg eu īi trimit acasă, e penibilă chestia asta, nu-mi place deloc. Sunt momente īn care vreau să īncerc ceva nou, cum ar fii un monkey cu precizie pe un trunchi de copac. Mă simt mult mai sigur să ştiu că cineva e aproape īn cazul īn care se īntāmplă ceva şi alunec la aterizare, mi s-a īntāmplat şi n-a fost prea comod... o durere īn fund cum rar īntālneşti... :lol: Antreamentul singur īl prefer atunci cānd vreau de exemplu să fac un videoclip sau să īmi fac ceva poze să am şi eu la arhivă. Aceste lucruri nu prea le pot face cānd sunt cu ceilalţi, īmi distrag atenţia şi nu mă pot concentra 100% pe ceea ce vreau să fac...