Author Topic: Metoda voastra de antrenament  (Read 2318 times)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Metoda voastra de antrenament
« on: August 07, 2012, 12:30:19 PM »
Fiind autodidacti ca sa progresam intr-un mod corect trebuie sa urmam anumiti pasi sau anumite principii. Sunt curios de modul in care va antrenati voi,ce principii de antrenament.

Cum va antrenati cand va accidentati? Va antrenati si pe conditii grele?

Va rog sa postati in urmatorul topic tot ce puteti legat de antrenamentul vostru,de metoda voastra de antrenament.


Eu personal va pot spune urmatoarele:

Tot antrenamentul meu se bazeaza pe niste principii. Felul in care ma misc se datoreaza acestor principii sau idei.

-   Miscate cum vrei atunci cand vrei. Nu te stresa cu diverse nume ( freerunning,parkour,climbing,street stunts..bla bla) numele nu conteaza in ceea ce faci ci miscarea in sine este cea care este importanta.
-   Trebuie sa ai ochi doar pentru tine.Concentreazate si incearca sa fii perfect ,chiar daca asta inseamna sa muncesti din greu.Nu poti atinge perfectiunea pentru ca nu depinde numai de tine ,sunt foarte multi factori care te influenteaza. Deci nu poti fii perfect dar poti tinde spre perfectiune si curios sau nu limita prezenta poate fii mereu depasita. Nu conteaza deci cat timp iti ia ca sa ajungi sa fii perfect.
-   Trebuie sa`i respecti pe traceurii mai experimentati insa niciodata nu trebuie sa`ti creezi un idol.Daca nu automat vei avea o limita impusa de acea persoana .Exemplu…respectal pe David Belle pentru cine este pentru ceea ce a facut si face in continuare insa nu ti`l creea ca idol.Nu incerca sa fii ca el pentru ca poti fii tu.
-   Invata cand si cum sa spui STOP,nu trebuie sa te grabesti cu nimic,cu cat esti mai in siguranta cu atat mai bine. *better safe then sorry* (mai bine in siguranta decat sa`ti para rau).
-   Nu`ti creea obiective ,(sa fii ca prietenii tai,ca DB sau ca alti traceuri experimentati)bucurate de drum(de antrenamente,de calatorii,de senzatiile traite in urma antrenamentelor,de tot ceea ce te invata parkour`ul)
-   Nu te antrena EXTREM,hardcore,este important sa te antrenezi cu placere fara sa simti nici o frica.Nu fa nimic care nu este necesar,cum ar fii saritul de la o inaltime mare doar pentru ca este mai rapid sau pentru ca toti prietenii tai o fac.
-   Este mai bine sa te antrenezi sis a sti ca poti sa faci aceasta saritura decat chiar sa               faci aceasta saritura.

Odihna este de asemenea importanta. Doar cu ajutorul ei poti progresa.Eu spre exemplu fac cam 3 antrenamente pe saptamana,uneori 4,cand ma simt mai fresh.Restul de zile pana la o saptamana le pastrez pentru repaus si pentru mancat bine :D

Dupa cum stiti parkour`ul se bazeaza pe toate abilitatile cu care fiecare om se naste.Saritul,alergatul,cataratul,mersul…etc. La acestea se adauga miscarile pe care noi le consideram de baza.(kong,dash,kash,cat leap,speed etc).
Antrenamentele ar trebui sa se bazeze insa mai mult pe miscarile instinctive,naturale.Fiecare dintre noi este nascut cu acestea si ca sa progreseze ii este mai usor doar sa le antreneze..decat sa invete altele noi ,miscari cu care corpul si mintea nu sunt obisnuite.
Incercati ca la antrenament sa alergati sis a va miscati din reflex folosindu`va de ce vedeti in jur.Fiecare bara va poate ajuta sa ajungeti mai departe..fiecare perete va poate ajuta sa ajungeti mia sus si asa mai departe.
Nu este important sa faceti totul in viteza insa in timp o sa ajungeti sa va folositi si de viteza.La fel ca miscarile si viteza va venii tot din reflex si ve`ti vedea dupa o perioada in care v`ati antrenat astfel ca miscarile si tot acest traseu va fii instinctive..va fii ca si cum a`ti merge.
Antrenamentele ar trebui sa fie facute in siguranta,ar trebui sa include miscari care sa`ti mareasca rezistenta fizica ..precum cat balance`ul,ar trebui sa includa tehnica + miscari care iti sporesc forta dar si rezistenta cum ar fii cat leapul cu ridicare la perete.Cu alte cuvinte ar trebui sa aveti un antrenament complet (tehnica,forta,rezistenta)
Nu`mi place sa alerg de nebun ,ma plictisesc repede,nu este ceva cu care ma mandresc dar prefer ca in alergarea mea sa ma misc din reflex sa depasesc obstacolele din reflex sa ma folosesc atat de tehnica cat si de forta in felul asta cred ca sunt 100% eficient.

Sunt insa zile in care nu esti conectat 100% ,nu ai chef de nimic,te`ai certat cu cineva,sau te`ai antrenat foarte intens in ultima perioada.Ar trebui sa te examiezi sis a iti vezi situatia de moment.Daca esti prea obosit cel mai eficient antrenament ar fi acela de tehnica..in care nu viteza este importanta,spre exemplu un antrenament la niste balustrade.Daca ai prea multa energie este perfect sa te antrenezi mia mult pe rezistenta fizica si forta si pe miscari care duc la sporirea acestora.

Pe langa toate acestea un lucru foarte important este sa te antrenezi in toate conditiile.Pe noapte,pe zi,pe ploaie,pe ceata,pe vant,iarna,pe zapada,dimineata devreme,cand esti obosit sau cand nu ai chef. Ideea este sa simti si sa descoperi ,sa intelegi ceea ce simti cand practice in conditiile astea si sa te gandesti cum poti sa evoluezi in conditiile astea.
Trebuie sa fii un traceur complet.De ceea ce iti este frica de aia sa nu fugi.Deci,daca nu iti place sa te antrenezi singur,asta sa faci,antreneaza`te si singur,daca nu`ti place sa te antrenezi pet imp de noapte ,antreneaza`te pe timp de noapte,daca nu`ti place pe ploaie,antreneaza`te pe ploaie..in fine a`ti prins ideea.

Deci cam asa ma antrenez eu,cel putin momentan.

Pentru cei care sunt la inceput …

Sa nu va para rau daca nu aveti traceuri experimentati pe langa voi care sa va ajute sau indrume pe calea cea dreapta.Multi dintre noi nu am avut pe cineva langa care sa`ti spuna ‘bai babalaule..vezi ca dai cu capu` in gard sin u e bine’ ..noi chiar am dat cu capu in gard  si intr`un fel afost bine.
Lucrul acesta il puteti folosi in avantajul vostru,ve`ti fii nevoiti sa invatati singuri.Aceasta este drumul cel bun,calea cea bun ape care trebuie sa o urmati.Este modul in care puteti capata cel mai mult experienta….este ca si cum te`ai antrenat in foarte multe conditii ,pe foarte multe obstacole…Mergand pe acest drum ve`ti intampina aceleasi probleme ,aceleasi obstacole pe care le`au intalnit si primii traceuri care au mers pe drumul acesta.Nu va intrebati de ce este DB asa de experimentat?Sa va spun eu de ce..El s`a antrenat cu placere s`a bucurat de drum fara sa`si doreasca sa fie ca cineva anume ..(inspiratia fiind tatal sau).A invatat sa se joace sau mai bine zis si`a readus aminte cum sa se joace ca un copil cu mintea unui adult.
Acum stiu ca aceasta este calea pe care trebuie sa o urmez sis per ca si voi.

Referitor la viitor…parkour`ul pana la urma nu este decat un nume,nu el este important,nu este un hobby,o slujba sau o pierdere de timp.Parkour`ul inseamna viata,parkour`ul este in mine ,o parte din mine.Mereu voi merge,nu ma gandesc la un sfarsit pentru ca nu are un sfarsit.Chiar daca la un mom dat nu voi mai putea sa fac toate lucrurile pe care le pot face astazi stiu ca voi putea continua cu mintea.Mintea mereu va ramane tanara.Parkour`ul poate ramane o parte din voi doar daca voi vreti asta.Tot ceea ce inveti in urma antrenamentelor,filozofia parkour`ului este defapt o filozofie de viata.Inveti cum sa traiesti,cum sa tii la cineva,cum sa fii bun cu cineva,cu tine sau cu altii.Acum spuneti`mi cum puteti uita toate acestea..cum nu puteti continua calatoria?
De asta spun ca nu exista un sfarsit.
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Deyu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 26
  • Locatia: Macea
  • Prenume: Andrei
Re: Metoda voastra de antrenament
« Reply #1 on: August 10, 2012, 08:05:23 PM »
   Antrenamentul meu are la baza rabdarea. Nu conteaza cat imi ia sa ajung sa fac ceva ci cum ma pregatesc.Mai important e drumul decat destinatia.
   De multe ori ies la antrenament fara sa stiu ce voi face.Ajung intr-un loc stabilit , fac o incalzire in timpul careia arunc o privire in jur si (depinde cum ma simt) ma antrenez, fie miscare ,fie conditionare.
Dar uneori imi place sa ma misc fara incalzire.Daca te fugareste unu' ce o sa faci? Ii spui sa astepte sa-ti faci incalzirea? Nu! Alergi pur si simplu. Asa gandesc si cand: afara ploua , e prea frig sau prea cald , nu ma simt bine , nu am mancat , am febra . Tot pe aceasta "filozofie" ma antrenez descult , in slapi,in pantofi,in hainele de zi cu zi,haine care nu sunt flexibile. In concluzie incerc sa ma antrenez in orice conditie.
  Momentan sunt accidentat(de cateva luni) si nu pot sa fac unele lucruri sau sa le incerc.Dar nu pot sa ma abtin. De exemplu , cand incerc sa ma ridic deasupra unei bari , ridic prima data mana dreapta apoi mana stanga sau pun pieptul prima oara ,apoi mainile.(stiu ca asa se progreseaza si ca mai este o singura treapta: sa te ridici cu ambele maini deodata , dar asta e treapta mea finala momentan). Ideea e sa nu-mi fortez tendonul de la mana dreapta si sa incerc sa gasesc o solutie de a putea indeplini ceea ce mi-am propus fara sa ma doara ceva.
  Ca sa depasesti un obstacol exista mai multe posibilitati.Alege-o pe cea care ti se potriveste.
  In final o sa spun un lucru care mi-a dat de gandit acum 2 zile: am iesit sa imi incalzesc muschii si sa fac putin stretching (accidentarea ma impidica sa fac un antrenament complet) iar dupa aceea am alergat putin si din instinct am inceput sa sar peste obiecte , sa fac un traseu cat am putut de repede.Tot acest timp nu m-am gandit daca sar bine sau daca e cineva care este acolo."Eram in lumea mea". Singurul lucru la care mi-a stat mintea a fost pe unde sa o iau.E un sentiment greu de descris,a fost ca si cum m-am miscat pentru prima oara.Si asa a si fost.Aveam o ura in suflet pe care am integrat-o in miscare .
   O sa adaug in antrenament principiul de a ma misca pur si simplu, cum simt eu.Prea putin conteaza numele.Ceea ce conteaza e miscarea.

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Metoda voastra de antrenament
« Reply #2 on: October 01, 2012, 04:07:18 PM »
Fac antrenamentele cu pauza de o zi intre ele.EX:luni tehnica,miercuri conditionare,vineri tehnica,duminica conditionare,marti tehnica...
Alerg pana la locul de antrenament.Apoi fac incalzirea.Dupa incalzire aleg un obiect pe care fac toate lucrurile de baza(vaulturi ,precizii,echilibru,).Obiectul difera la fiecare antrenament.Dupa aceea fac lucruri mici la locul de antrenament si apoi cresc gradat dificultatea miscarilor pe care mi le propun.Apoi dupa ce termin in acel loc fac de cateva ori trasee miscandu-ma din reflex fara miscari impuse ca la faza anterioara.Apoi la fel maresc gradul de dificultate al traseelor,imaginandu-mi ca am niste puncte prin care trebuie sa trec sa ajung la destinatie,acele puncte fiind locuri mai greu de catarat sau de suit.Apoi merg la alt loc si repet procesul.
Pentru conditionare o perioada m-am decis sa fac metoda naturala.
Tin sa precizez ca la antrenamente dau tot ce pot,incerc sa consum si ultimul strop de energie.Nu ma fortez sau merg pe principiul extrem,dar ma opresc cand raman fara energie si simt ca nu mai pot.Tinand cont ca antrenamentul ma oboseste,credeti ca o pauza de o zi intre ele este buna?sau credeti ca trebuie sa uit de oboseala si sa ma obisnuiesc cu ea scurtand pauzele?