Author Topic: Motivarea  (Read 10473 times)

Justin

  • Guest
Motivarea
« on: August 07, 2012, 12:49:11 PM »
Ce va motiveaza sa continuati si sa deveniti mai buni ?

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Motivarea
« Reply #1 on: August 08, 2012, 01:58:30 PM »
Pot sa spun ce ma motiveaza pe mine: imbunatatirea.

Imi place sa ma antrenez si sa simt cum devin din ce in ce mai bun, indiferent de miscarile pe care le deprind. Sunt mai rapid, pot sa imi ridic corpul peste lucruri inalte si mananc ca un cal de curse fara sa ma ingras. Luate separat, nu inseamna foarte mult, dar impreuna sunt un tot care ma fac sa ma simt puternic si cu mai multa incredere in sine.

Cam asta e principalul motiv pentru care ma antrenez, dar in nici un caz singurul. Pe restul nu mi le mai amintesc.

AndY

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 22
  • Cerul este limita!
Re: Motivarea
« Reply #2 on: August 08, 2012, 11:25:20 PM »
Este sentimentul acela de libertate si de implinire.. te simti diferit de ceilalti oameni.. nu stiu cum sa o spun mai bine.. Te simti un adevarat erou!

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Motivarea
« Reply #3 on: August 09, 2012, 12:06:28 AM »
Eu ma motivez cand ma vad atat de slab.
Ma motivez sa stiu ca am un potential mare si nu il dezvolt.
Ma mai motiveaza oamenii talentati,sau prietenii vechi de antrenament.
Ma motiveaza cand ma uit la clipuri misto cu miscare,mai ales cu parkour. Desi aici intra orice tip de miscare,un talent nebun la breackdance,un dansator bun,un trickster,un gimnast sau un freerunner. Orice tip de miscare ma motiveaza si ma inspira.
Ma motiveaza cand ma uit la clipuri cu mine (in care imi place si nu imi place cum ma misc)
Ma motiveaza un loc nou mai mult decat un loc mega folosit.
Ma motiveaza un loc curat de antrenament.
Ma motiveaza locurile rezistente.

Uneori ma motiveaza si agitatia,alteori nu.

Una peste alta,motivatia mare vine cand ma uit la mine si nu ma multumeste niveul la care ma situez.
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Iaz

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 7
  • What doesn't kill you definitely makes you stronge
  • Locatia: Craiova
  • Prenume: Iazman
Re: Motivarea
« Reply #4 on: August 09, 2012, 10:55:29 PM »
Ma motivez atunci cand vad videoclipuri cu alti oameni mai buni, mai experimentanti, ma motivez atunci cand vad pasiunea unora pentru aceasta arta , ma motivez atunci cand gasesc unele motive pentru care sa nu ies la antrenament dar venind cineva la mine sa-mi zica ca i-a iesit ceva nou sau a perfectionat ceva sau are dorinta de a face un antrenament..

p.s: nu fac freerun si sper ca nu am postat gresit , ma refeream doar la parkour

of ; ma motiveaza vorbele lu wutang:D
« Last Edit: August 10, 2012, 01:08:45 AM by Iaz »
Choose not to fall

Deyu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 26
  • Locatia: Macea
  • Prenume: Andrei
Re: Motivarea
« Reply #5 on: August 10, 2012, 08:19:57 PM »
Pe mine ma motiveaza: - video-urile cu parkour ;
                                  - faptul ca realizez ca stau prea mult;
                                  - persoanele care se antreneaza(nu conteaza ce fac:sala, jogging,etc);
                                  -rabdarea(stiu ca o sa fiu mai rapid,mai puternic,mai intelept);
                                  -vremea(indiferent cum este afara, vreau sa vad cum reactioneaza corpul);
                                  -persoanele care sunt innaintate-n varsta si se antreneaza;
Iar motivul cel mai puternic pentru care inca ma mai antrenez este acela ca imi place si nu am renuntat la antrenamente dupa cateva luni (de obicei incep ceva si nu mai termin, renunt).

Justin

  • Guest
Re: Motivarea
« Reply #6 on: August 11, 2012, 07:33:48 PM »
Bun , acuma cat de sus v-a dus aceasta motivare ?

De cand ati inceput sa practicati si la ce nivel sunteti?

Vladut22

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • This is freedom!
  • Locatia: Tecuci
  • Prenume: Vlad
Re: Motivarea
« Reply #7 on: August 11, 2012, 11:10:18 PM »
Ma motivez gandindu-ma mereu ca pot! Imi zic in minte de cateva ori "pot sa o fac, nu am ajuns pana aici ca sa ma las acum!".
In al doilea rand ma mai motiveaza pierderea prietenilor de antrenamente, din ce in ce mai multi prieteni de ai mei s-au lasat de aceasta arta a miscarii, fapt ce pe mine ma face mai puternic, mai bun, ma simt special fiindca uite, eu nu m-am lasat, am vointa, continui acest drum pana la capat! Asta ma motiveaza pe mine.
Find you own way, develop your own style, be free!
I live my own life!

Iaz

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 7
  • What doesn't kill you definitely makes you stronge
  • Locatia: Craiova
  • Prenume: Iazman
Re: Motivarea
« Reply #8 on: August 13, 2012, 09:32:20 AM »
Bun , acuma cat de sus v-a dus aceasta motivare ?

De cand ati inceput sa practicati si la ce nivel sunteti?

foarte sus , fac 2 ani pe 30 noiembrie de cand practic:-? si cred ca sunt la un nivel destul de ok nici prea jos nici prea sus
Choose not to fall

traceuralexx

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 17
  • Never give up !!!
  • Locatia: Pantelimon
  • Prenume: Alex
Re: Motivarea
« Reply #9 on: August 13, 2012, 01:19:58 PM »
De obicei pe mine ma motiveaza clipurile de pe youtube , cand vad pe altii ca progreseaza ...

Ultima mea sursa de motivatie este discursul asta ... sper sa va placa si voua

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=M2jp94mukHk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=M2jp94mukHk</a>
Remember this : Succes has been and continues to be defined , as getting up one more time , than you've been knocked down.

cocolino31

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 44
  • Locatia: Baia Mare
  • Prenume: Marius
Re: Motivarea
« Reply #10 on: August 16, 2012, 10:33:07 PM »
Pe mine ma motiveaza: -Muzica:)
                                -Faptul ca imi vad prietenii progresand ma face sa trag tare:)
                                -Cand se uita multe persoane la mine:)
                                -Majoritatea videourilor cu parkour si freerunning:)

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Motivarea
« Reply #11 on: August 17, 2012, 08:06:26 PM »
Foarte motivant clipul tau traceuralexx, mi-a placut la nebunie. E important sa iti gasesti surse de inspiratie si motivare in orice context, pentru ca atunci cand ramai fara nici un motiv interior sa continui, sa poti gasi ceva in ceilalti care sa nu te lase sa te opresti.

traceuralexx

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 17
  • Never give up !!!
  • Locatia: Pantelimon
  • Prenume: Alex
Re: Motivarea
« Reply #12 on: August 17, 2012, 09:55:12 PM »
Da , stiu. Pe mine m-a lasat fara cuvinte discursul ala cand l-am ascultat prima oara ... dupa aia cred ca l-am ascultat pana am stins calculatorul in continuu  :cheesy: ... il ascult in fiecare zi.
Remember this : Succes has been and continues to be defined , as getting up one more time , than you've been knocked down.

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Motivarea
« Reply #13 on: August 21, 2012, 02:45:10 PM »
Apropo de speechuri motivationale. Nu am vazut multe dar asta pur si simplu imi ridica parul pe brate cand il aud. Este de-a dreptul fenomenal,sa numai vorbesc de actor care interpreteaza uimitor de bine.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gdtQrSnEPCM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gdtQrSnEPCM</a> Tonul vocii,mesajul,modul in care accentueaza anumite cuvinte si editul au facut din bucatia asta de film o capodopera :X

LATER EDIT :

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=D_Vg4uyYwEk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=D_Vg4uyYwEk</a>

Nu ar fi rau sa mai postati si alte speechuri pe care le considerati motivante!
« Last Edit: August 21, 2012, 02:54:31 PM by Cris »
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

pkusp

  • Guest
Re: Motivarea
« Reply #14 on: August 21, 2012, 03:28:43 PM »

Ambele sunt bestiale si asta este la fel de bun <a href="http://www.youtube.com/watch?v=twrvl_C5Bfk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=twrvl_C5Bfk</a>
« Last Edit: August 21, 2012, 03:48:06 PM by Cris »