Author Topic: Legiunea Straina  (Read 10552 times)

Sylwake

  • Guest
Legiunea Straina
« on: August 07, 2012, 11:11:02 PM »
Legiunea straina sau legiunea franceza.
De ceva timp tot intru pe site-uri, caut documentare si ma documentez tot mai mult, dar in ultima perioada ceva din mine trage cu sudoare sa ajunga acolo. Stiu ca este ceva greu dar este un obstacol pe care vreau sa-l infrunt. M-am gandit sa vad daca mai este vreun doritor printre noi si daca este sa ia legatura cu mine sa vedem poate plecam mai multi.
Pentru info intrati pe http://legiuneastraina.ro/   

FLODpk94

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 11
  • Locatia: piatra neamt
  • Prenume: stefan e.
Re: Legiunea Straina
« Reply #1 on: August 08, 2012, 12:56:59 AM »
Legiunea face treburile murdare ale frantei,sunt cei din linia intai,e mult de munca pe acolo.

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Legiunea Straina
« Reply #2 on: August 08, 2012, 12:59:00 AM »
Suna frumos dar parca mai bine o iei de jos cu pregatirea, sa zic ceva armata romana?Poate chiar un grad superior aici.

E frumos dar riscant in legiune si plus de alta trebuie sa fii puternic frate. Trebuie sa ai o conditie fizica de invidiat. Cred ca erai mai in forma acum cativa ani :)) cand te antrenai mai intens
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Razvan

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 14
  • Locatia: Pitesti
  • Prenume: Razvan
Re: Legiunea Straina
« Reply #3 on: August 08, 2012, 01:41:14 AM »
Eu sunt curios cum ai ajuns la decizia asta si cum ti`ai imagina viata acolo, chiar mi`ar placea daca ai raspunde.
O perioada m`am gandit si eu la Legiunea Franceza insa doar ca o optiune, ca un "ce ar fi daca".
Dar Legiunea nu e un simplu obstacol... ai sa te lovesti de el constant, eu greu de spus daca ai sa gasesti o viata frumoasa acolo.

Sylwake

  • Guest
Re: Legiunea Straina
« Reply #4 on: August 08, 2012, 07:37:26 AM »
Stiu criss ca nu mai am conditia de acum ceva timp, dar nu vreau sa plec chiar acum, ma gandeam undeva la primavara sa ajung acolo si pana in primavara sa trag tare sa fac conditia fizica de care am nevoie. Si cat despre armata romana, am un coleg acolo cu care m-am consultat a zis ca nu se merita, pregatire nu se mai face, bani putini, bani pentru echipamente nu prea au mai totul praf, el in schimb mi-a recomandat sa ma duc in legiune.
Cat despre decizie, hmmm pai de cativa ani tot ii dau tarcoale la ideea asta si am zis s-o las balta de fiecare data ca nu se merita, dar tot analizez treburile si vad ca e ok, imi dau seama ca legiunea devine familia mea si ca o sa stau intr-un risc permanent, dar sincer imi place.

pkusp

  • Guest
Re: Legiunea Straina
« Reply #5 on: August 08, 2012, 11:40:20 AM »
Din cate stiu si am auzit, orice credem noi ca e defapt legiuna straina, ne inselam total, pana nu esti acolo si vezi exact ce se intampla, nu o sa stii ce este legiunea straina.

Sylwake

  • Guest
Re: Legiunea Straina
« Reply #6 on: August 08, 2012, 05:59:39 PM »
O sa va scriu de acolo ;;)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Legiunea Straina
« Reply #7 on: August 09, 2012, 12:10:54 AM »
O sa va scriu de acolo ;;)

Daca o sa treci de probele sportive si de psihologic :D
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Legiunea Straina
« Reply #8 on: August 09, 2012, 11:29:17 AM »
In traducere libera, de bataie si infometare. :))

BlackSoul

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 3
  • Locatia: Locul de antrenament
  • Prenume: Black
Re: Legiunea Straina
« Reply #9 on: August 10, 2012, 01:33:19 AM »
Pleci sa servesti alta tara.

pkusp

  • Guest
Re: Legiunea Straina
« Reply #10 on: August 10, 2012, 01:56:01 AM »
Pleci sa servesti alta tara.
Cred ca mai mult se serveste pe el, de mult nu se mai lupta pentru tara.. nu e razboi e doar foamete de resurse.

Sylwake

  • Guest
Re: Legiunea Straina
« Reply #11 on: August 10, 2012, 07:33:56 AM »
Nu servesc alta tara, dar sincer nici pentru Romania nu as lupta. Pur si simplu cum a zis si usp ma servesc pe mine.

Traceur Hitman

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 22
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Bogdan
Re: Legiunea Straina
« Reply #12 on: August 10, 2012, 08:43:19 AM »
Parca puteai sa faci instruirea [marsurile prin desert, etc] care tine cateva luni, pe urma iti dau chipiul de legioar si o diploma sau ce era, si te intorci acasa.

BlackSoul

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 3
  • Locatia: Locul de antrenament
  • Prenume: Black
Re: Legiunea Straina
« Reply #13 on: August 10, 2012, 09:19:01 AM »
Nu servesc alta tara, dar sincer nici pentru Romania nu as lupta. Pur si simplu cum a zis si usp ma servesc pe mine.

Ma bucur ca servesti pentru tine insa tot devii servil Frantei si intereselor ei. Nu merge partea cu sufletul cand vorbim de asemenea chestiuni, este ori da ori nu.

nici pentru Romania nu as lupta
Este o afirmatie destul de dura, asta este o atitudine banala adoptata de majoritatea romanilor, ca asa este mai simplu. Ca tot te duci in legiunea straina si stii ce inseamna tradator, te poti chiar considera a fii unul deja de la atitudinea adoptata.

N-am de gand sa va(ca sunteti doi la numar + cati mai sunteti) tin morala insa n-ar strica sa invatati si voi mai intens ceva istorie ca sa intelegeti cate ceva despre poporul roman. Poate stiti si chiar mai mult decat mine, desi la ce atitudine aveti ma indoiesc.


Este decizia ta insa si in Romania exista asemenea oportunitati.


Parca puteai sa faci instruirea [marsurile prin desert, etc] care tine cateva luni, pe urma iti dau chipiul de legioar si o diploma sau ce era, si te intorci acasa.

Nu tin minte asa ceva. Contractul minim este in jur de 15 ani cu tot cu instruire dupa care daca te mai intorci este o "revelatie". Poate s-au mai schimbat intre timp conditiile.
« Last Edit: August 10, 2012, 09:23:34 AM by BlackSoul »

FLODpk94

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 11
  • Locatia: piatra neamt
  • Prenume: stefan e.
Re: Legiunea Straina
« Reply #14 on: August 10, 2012, 12:36:19 PM »
Foarte bine spus Blacksoul.
Cat despre Sylwake, cred ca nu iti dai seama in ce consta in realitate armata si aici nu ma refer doar la instructie si la modul de viata.
Majoritatea care se duc in legiune sunt oameni fara familie,prieteni,bani care nu prea au altceva de facut in viata.