Author Topic: Parkour sau freeruning ?  (Read 7156 times)

Justin

  • Guest
Parkour sau freeruning ?
« on: August 10, 2012, 01:49:04 PM »
De ce ati ales parkour sau freerunning si nu ati ales altceva?

Ce v-a atras asa de mult ?
« Last Edit: August 10, 2012, 11:19:16 PM by Cris »

Iaz

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 7
  • What doesn't kill you definitely makes you stronge
  • Locatia: Craiova
  • Prenume: Iazman
Re: De ce parkour sau free run ?
« Reply #1 on: August 10, 2012, 02:44:23 PM »
Parkour ma reprezinta pe mine. De mic obisnuiam sa sar ,sa ma catar , sa trec peste obstacole si e bine ca nu exista competitii, ca faci parkour doar pentru tine nu pentru alti oameni.
Choose not to fall

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Re: De ce parkour sau free run ?
« Reply #2 on: August 10, 2012, 03:58:28 PM »
     Eu m-am apucat de parkour pentru ca mi-a placut scopul si filosofia din spatele lui si din cauza ca nu cred ca as putea  sa fac freeruning fara sa stiu un front , sau b-twist ,nu le pot face momentan .
« Last Edit: August 10, 2012, 04:00:51 PM by valyPk »
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

InGeRuL

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 40
  • Freedom of movement !
    • Blog - Freedom of movement !
  • Locatia: Tecuci -Galati
  • Prenume: Bogdan
Re: De ce parkour sau free run ?
« Reply #3 on: August 10, 2012, 06:10:48 PM »
Daca te pot intreba Valypk care filozofie ce mi-ai spune? Eu unul m-am apucat pentru ca mi-a placut dintotdeauna sa ma catar in pomi si oriunde apucam ,acesta e principalul motiv  pentru ca eu timp de 1 an nu am stiut de nici o filozofie si nu intelegeam ceea ce citeam desi citeam in continuare ,dar am continuat pentru ca imi place si pentru ca mereu am reusit ca sa invat ceva nou ,ceva ce nu poate orice om de pe strada ,nu mia placut fotbalul niciodata si inca de mic aveam prieteni bboy care ma tentau in lumea salturilor si incercam cu ei decat sa bat in pauze mingea pe teren .
OFFtopic : Cel mai tampit joc posibil mi se pare sa alergi dupa o minge si sa tragi in ea decat sa faci ceva cu propriul corp cum e sportul adevarat .

Deyu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 26
  • Locatia: Macea
  • Prenume: Andrei
Re: De ce parkour sau free run ?
« Reply #4 on: August 10, 2012, 07:24:24 PM »
   La inceput am incercat freeruning si dupa ce m-am accidentat am renuntat.Mai apoi am descoperit ce inseamna parkour si am iesit dinnou la antrenamente.
   Cred ca ceea ce m-a atras in prim plan a fost faptul ca faceam ceva nou insa,mai apoi, a inceput sa-mi placa si taria psihica pe care o dobandesti din antrenamente.
 
Quote
Parkour ma reprezinta pe mine.
Parkour ne reprezinta pe toti.Majoritatea copiilor , de cand incep sa mearga pe 2 picioare pana ce ajung la o varsta cand incep sa gandeasca , alearga ,se catara , sar , fara niciun scop. Daca  apare o situatie limita o sa vezi ca , chiar si o persoana care nu se antreneaza pentru asa ceva o sa depaseasca obstacolele sau o sa gaseasca o ruta convenabila.
OFFtopic : Cel mai tampit joc posibil mi se pare sa alergi dupa o minge si sa tragi in ea decat sa faci ceva cu propriul corp cum e sportul adevarat .
  Te contrazic. Poate tu nu ai incercat sau pur si simplu nu iti place dar, cand eram mic jucam in fiecare zi si veneam acasa de pe strada( pietre , santuri ,pomi...alte reguli , alt fotbal) , seara, plin de zgarieturi si vanatai care ma doreau de imi venea sa plang.Dar nu-mi pasa caci imi placea si ma distram la culme.Atunci nu injuram si nu -mi pasa prea mult sa castig , doar sa ma simt bine ,sa ma distrez cu prietenii. Astazi fotbalul a ajuns in industrie si nu mai e acelasi. La fel si parkourul: traceuri din zilele noastre , in viitorul apropiat , vor privi in urma la ceea ce a fost odata parkour.
   Ps:Daca vrei deschidem un topic despre industrializare si discutam acolo(ca sa nu mai avem offtopic).

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #5 on: August 11, 2012, 11:54:23 AM »
InGeRul ti-as raspune simplu ,prin faptul ca fiecare intelege acesta filosofie in felu lui eu o inteleg prin faptul ca parkour devin un mod de viata ,faptul ca i-ti antreneaza corpul si te "antreneaza " pentu eventuale urgente ,dar cum am spus mai sus fiecare intelege in felul lui .
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

Zup

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Locatia: Nicolae Balcescu-Calarasi
  • Prenume: Mihai
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #6 on: August 15, 2012, 10:30:57 AM »
Pe mine ca simplu individ m-a atras libertatea pe care o dobandesti antrenandu-te din greu.M-a atras miscarea in sine si ca nu sunt competitii pentru a imi irosii energia in alte scopuri.Dupa o anumita perioada a ajuns sa faca parte din mine si eu implicit din aceasta miscare . Am ales sa practic Parkour din simplul fapt ca in freerunning flipurile in general  le traiesti la fel,pe cand in parkour pot fii infinite feluri de a te misca eficient insa si intr-o maniera cat mai eleganta.

black198

  • De-al casei
  • **
  • Posts: 116
  • Do you need any help? Just PM me :)
  • Locatia: Botosani
  • Prenume: Gaby
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #7 on: August 24, 2012, 01:05:03 PM »
   Pe mine m-au atras extrem de mult miscarile de freerun, pe care le vedeam prin filme.

To get something you never had, you must do something you never did.

cocolino31

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 44
  • Locatia: Baia Mare
  • Prenume: Marius
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #8 on: September 12, 2012, 02:15:54 AM »
Practic Parkour si Freerunning:)mam apucat de mult cnd ii vedeam pe niste colegi cum sar peste banci si tot felul si am inceput sa ma documentez dar am renuntat deoarece era singur dar peste un an am gasit pe cineva cu care puteam sa ma antrenez asa ca am decis sa continui:)si mi-a placut foarte mult:)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #9 on: September 19, 2012, 12:54:05 AM »
Ok toata lumea s-a apucat din cauza prietenilor sau din alte motive. Nu vad pe nimeni sa spuna ca s-a apucat datorita scopurilor miscarilor.

Eu personal sunt atras de eficienta,mi se potriveste ideea de parkour. Imi place sa fiu puternic si imi place utilitatea miscarii,ma defineste.

Dar voi? Cei care faceti freerunning alt motiv nu aveti? E mai usor sa faci fara reguli? fara sa tii cont de eficienta? E mai usor sa incerci sa fii creativ decat sa incerci sa fii eficient ?

Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Vladut22

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • This is freedom!
  • Locatia: Tecuci
  • Prenume: Vlad
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #10 on: September 19, 2012, 04:09:58 PM »
Eu m-am apucat de Parkour fiindca ador sa sar, sa ma catar, sa ma invart, ador libertatea! Sunt o fire libera, nu suport sa primesc ordine, sunt o fire energica care nu sta niciodata locului. Sincer imi place atat Parkour-ul cat si Freerunning-ul. Parkour-ul imi place fiindca dobandesc foarte multe lucruri, pe care nu credeam ca le voi avea, agilitate, viteza, o minte deschisa, prin ochii unui Traceur lumea arata altfel! Freerun-ul ma atrage datorita creativitatii, datorita imaginii, ador salturile, e adevarat ca ma chinui foarte mult la un Backflip cand altii il fac imediat...ma chinui foarte mult sa aterizez in picioare la un Frontflip, pe cand altii fac dublu, dar ei au muncit foarte mult ca sa ajunga asa si asta voi face si eu! Pe scurt asta e lumea mea, asta ma relaxeaza, asta ma salveaza. ;) Traceur Forever! :>
Find you own way, develop your own style, be free!
I live my own life!

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #11 on: October 25, 2012, 10:39:53 AM »
Nevoia de evolutie m-a atras pe mine, in final. Simteam ca stau pe loc, di toate punctele de vedere. Dupa ce am inceput antrenamentele am vazut si ca se misca ceva... ca "evoluez". Nu numai pe plan fizic. Asta mi-a placut si de fapt, m-a facut sa continui; pentru ca eu m-am apucat de Parkour ca o modalitate de a intra in forma si de a nu mai freca buha prin alte parti.

AndY

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 22
  • Cerul este limita!
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #12 on: October 25, 2012, 09:35:14 PM »
Am ales Parkour si Free Run pentru acest sentiment de libertate. Cand sunt la antrenament ma simt de parca as fi pe alta lume... Pe fiecare miscare simt o briza placuta in tot corpul.. Sa fi Traceur este ceva ce nu se compara cu nimic in lume, e ceva ce te face sa te simti implinit si sa te bucuri cu adevarat de viata!

DănuţBB

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 37
  • Live life in motion!
    • Parkour Hunedoara Community
  • Locatia: Hunedoara
  • Prenume: Daniel
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #13 on: November 30, 2012, 06:58:22 PM »
Īmi place freerun dar doar să-l văd, dacă se poate pe viu, nu la televizor sau YouTube. Acum 5 ani, prin aprilie 2007 a fost la mine cel mai bun prieten al meu, era foarte fericit că a găsit un nou "sport", Parkour. Ne-am dus īn parcare, mi-a arătat ce a īnvăţat pānă atunci, monkey, lazy, wall-spin(pe copac)... mi-a plăcut aşa că am decis să īncerc şi eu. Din a doua īncercare am dat lazy-ul, şi apoi după alte cāteva īncercări am reuşit şi monkey vault. Eram cel mai fericit om de pe pămānt. Timp de 4 ani am practicat doar parkour, cu mici scăpări de 3run, cāte un front flip, wall-spin etc... La 1 aprilie anul trecut am decis să renunţ, temporar, la ceea ce fără să-mi dau seama mă făcea să mă simt mai bine, mă făcea să fiu o persoană mai bună. După 1 an şi jumătate, acum 1 lună mai exact, un fost coleg cu care am creat comunitatea de parkour din Hunedoara m-a chemat la un antrenament. Am fost de acord, o săptămānă de condiţionare pe rupte, şi apoi sāmbăta eram la antrenament. Din momentul īn care am terminat īncălzirea şi am dat primul vault mi-am dat seama cāt de multe am pierdut stānd pe tuşă 1 an de zile... īncet īncet vreau să chem cāt mai mulţi vechi practicanţi sau noi doritori să facă parte din comunitatea de parkour din Hunedoara. Deocamdată antrenamente facem doar o dată pe săptămānă, e frig afară, ne concentrăm pe condiţionare mai mult. Chiar astăzi am avut un antrenament, am făcut şi nişte poze, filmuleţe.... am fost 4 practicanţi... Sper să renască parkour-ul şi īn Hunedoara. :)


Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Parkour sau freeruning ?
« Reply #14 on: January 27, 2013, 09:43:19 AM »
     Pe mine m-a atras aventura si necunoscutul din acestea doua. De mic, pe cand stateam ore in sir la calculator, imi placea sa fiu special : sa vad lucruri deosebite, sa am senzatii incredibile si sa descopar multe mistere. Ei bine, acestea trei le regasesc in parkour si freeruning.
     Plus avantajele psihice care mi le ofera ! Imi dezvolt hotararea, biruiesc temeri, separarea de grijile cotidiene, curajul (inconstienta  :cheesy: ), puterea de concentrare, sentimentul de implinire si mandrie pentru realizarea unei miscari imposibile pana atunci s.a.m.d.
     Imi place parkourul pentru transformarea lumii dintr-un loc monoton intr-un intreg parc plin cu obstacole vizibile ( si altele inca invizibile ) de depasit, iar ceva ce imi place atat la freeruning, cat si la parkour, este controlul trupului si al mintii. Cum a spus si Dan : ,,evolutie".