Author Topic: Antrenamentul pe timpul accidentarilor  (Read 3136 times)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« on: August 28, 2012, 03:26:20 PM »
Cu totii trecem prin perioade mai bune sau mai putin bune. Unii dintre noi pur si simplu nu putem sta locului chiar si cand suntem accidentati.

Vazandu-l pe tipul ASTA mi-am amintit ce inseamna sa te antrenezi accidentat.

Ei bine vreau sa stiu in primul rand in ce mod va antrenati cand sunteti accidentati sau inainte de asta va antrenati cand sunteti intr-o asemenea conditie.

Sunt persoane care probabil respecta anumite criterii,care fac pauza sau mananca ceva special. Vreau sa stiu cum procedati voi si sa detaliati metodele voastre de antrenament in asemenea situatii.
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Ursu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 4
  • Locatia: Baia Mare
  • Prenume: Alexandru
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #1 on: August 28, 2012, 03:50:13 PM »
Poi eu cred ca in timpul in care esti accidentat ar trebui sa gasesti o miscare sau un exercitiu pe care il poti face fara sa iti soliciti zona in care esti accidentat astfel concentrandute pe un exercitiu poti deveni mai bun chiar daca esti accidentat

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #2 on: August 28, 2012, 03:54:35 PM »
Poi eu cred ca in timpul in care esti accidentat ar trebui sa gasesti o miscare sau un exercitiu pe care il poti face fara sa iti soliciti zona in care esti accidentat astfel concentrandute pe un exercitiu poti deveni mai bun chiar daca esti accidentat

Nu in teorie,spune-ne cum faci u practic treaba asta. Poti chiar sa vii cu exemple concrete.
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Ursu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 4
  • Locatia: Baia Mare
  • Prenume: Alexandru
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #3 on: August 28, 2012, 04:03:18 PM »
Poi de exemplu daca te lovesti la incheieturi te antrenezi doar pe precizi daca te accidentezi la genunchi te antrenezi numai pe handstand cel putin asa fac eu ma accidentez destul de des si dupa ce te recuperezi poti vedea avantajele

pkusp

  • Guest
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #4 on: August 28, 2012, 05:30:16 PM »
Hmm, nu prea am avut accidentari prea serioase, dar am avut odata o entorsa la glezna dreapta si am fost nevoit sa ma antrenez mai slabut, pentru ca nu puteam sa fac miscari prea agitate, prea rapide, nu puteam sa alerg, sa sar asa cum vroiam, era enervant, dar am facut echilibru foarte mult, avea un efect calmant, pentru ca ma concentram sa imi mentin echilibrul si uitam practic de durere, de fel piciorul drept e piciorul de baza la mine, iar entorsa asta m-a obligat sa folosesc piciorul stang mai mult si asta m-a facut sa observ cat este de slab fata de dreptul, pe scurt, antrenamentul cand sunt accidentat numai este asa intens, este mai calm, faci cam tot ce poti, fara sa implice rana respectiva, imi aduce aminte de o vorba "“Do what you can, with what you have, where you are.” de Theodore Roosevelt in traducere , "Fa ce poti, cu ce ai, acolo unde esti."
« Last Edit: August 28, 2012, 05:32:22 PM by pkusp »

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #5 on: August 28, 2012, 10:49:06 PM »
       Eu unul cand ma accidentez,incerc sa fac o scurta recuperare cu exerciti usoare pentru zona in care m-am accidentat,incerc sa o iau usor si sa vad printr-un exercitiu usor daca cumva am facut vreun progres cu zona accidentata . Din pacate cand ma accidentez usor i-mi zic ca nu e nimic grav si continui antrenamentul . :rolleyes: .Asa procedez eu .
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

cocolino31

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 44
  • Locatia: Baia Mare
  • Prenume: Marius
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #6 on: September 03, 2012, 02:40:22 AM »
Eu deobicei cand ma lovesc daca chiar nu pot sa solicit acea zona ma axez pe ceva total diferit:)de exemplu acuma recent mam accidentat si am avut o gaura in piciorul stang...cateva zile umblam schiopatat si ma durea la fiecare atingere sau miscare bursca dar dupa un timp am simtit ca pot umbla normal si am inceput sa ma antrenez din nou dar am luato cu usurelul:)exersand doar ce imi era mie lejer sa fac:)si incet incet am facut progrese si am ajuns inapoi unde ramasem inainte de accidentare:)dar va dau un sfat:)daca faceti vreo intindere sau stiu si eu va dor gleznele sau incheeturile nu le fortati:)atrenativa doar pe basicuri:)stiu asta din greseala unui prieten care a facut intidere si sa fortat iar tendoanele iau sarit pe rotula si acum are piciorul in ghips si nu va mai putea face sport daca nu poarta o orteza pentru ca rotula lui va sari mereu de la loc:)safety first

Catalin

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 20
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Catalin
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #7 on: September 05, 2012, 12:12:29 AM »
M-am accidentat acum doua saptamani la incheitura stanga.. si m-am decis sa iau o pauza un timp sa o las  sa nu o mai fortez, dar am rezistat decat 3 zile de stat, am simtit nevoia sa ies afara si sa ma antrenez chiar daca ma mai durea mana, simteam in mine o explozie de energie nu aveam stare in mine saream prin casa  :cheesy: in perioada de "pauza" ,nu vream sa ma simt slab,  asa ca am iesit afara si am inceput sa dau precizii, echilibru, lazy pe mana dreapta , roll, lion cand simteam ca pot  chiar si cateva palm spin-uri pe mana stanga :D

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #8 on: September 05, 2012, 04:46:45 PM »
E important ca atunci cand suntem accidentati sa facem un fel de recuperare ,antrenamente usoare ,diferite exerciti fizice .Eu de exemplu de vre-o saptamana am o febra musculara la ambele picioare(stiu ca nu e accidentare) dar prin exerciti am reusit sa scap de ea .
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

DănuţBB

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 37
  • Live life in motion!
    • Parkour Hunedoara Community
  • Locatia: Hunedoara
  • Prenume: Daniel
Re: Antrenamentul pe timpul accidentarilor
« Reply #9 on: November 30, 2012, 08:06:04 PM »
E lipsă de condiţionare la tine. :) Faci mult antrenament de parkour, dar nu ai rezistenţa necesară, corpul e suprasolicitat, aşa apare şi febra musculară. Pune-te şi fă condiţionare şi ai să vezi cum trece.