Author Topic: Natura vs Oras  (Read 2419 times)

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Natura vs Oras
« on: September 18, 2012, 10:38:33 PM »
Salut.Azi am facut un antrenament in padure.Am schimbat zidurile cu copacii.Barile cu ramurile.Am observat ca sunt destule locuri de antrenament si am simtit nevoia sa pun accent pe catarari,swing-uri,cat balance, etc.Adica vreau sa spun ca prin acest antrenament in padure am iesit din zona de comoditate,m-am antrenat pe lucruri mai dificile:catarari in pomi inalti,etc.Corpul meu a fost mai extenuat decat la un antrenament in oras.Am decis ca tehnica sa o fac in oras si conditionarea in padure.Totul pare mai altfel la antrenamentele de conditionare.Credeti ca un antrenament de conditionare in natura este la fel de eficient ca unul in oras?

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Natura vs Oras
« Reply #1 on: September 19, 2012, 12:51:13 AM »
Problema cu padurile este ca sunt la distanta mare de oras,alt motiv sa nu ne antrenam des acolo nu avem.

Antrenamentele in padure sunt in general mai extenuante prin prisma miscarilor pe care le facem. In oras nu ne cataram in felul in care o facem in natura,folosim alte tehnici,altfel se misca corpul altfel oboseste. Si eu am observat asta (faptul ca este mai intens si mai greu in natura) insa cred ca prin antrenament si o astfel de metoda poate ajunge sa fie usoara.

Din punctul meu de vedere e bine sa te antrenezi nu conteaza cum locul ci doar cat. Orice forma de miscare te ajuta sa fii mai bun. Asa incat,daca ia posibilitatea,daca aveti posibilitatea antrenati-va si in natura o perioada sau mai des.

Personal nu ma antrenez des in padure pentru ca imi ia prea mult timp sa ajung acolo si pe langa asta,parca nici mari lucruri nu poti face. Copacii nu prea sunt cazuti..ci doar intinderi mari de padure. La munte cred ca ar fi mai interesant.
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Natura vs Oras
« Reply #2 on: September 19, 2012, 03:47:37 PM »
In parcul nostru avem locuri de antrenament(ziduri pietre,etc),si o padurice.2 In 1.Dar padurea este mai aproape de mine decat parcul,sau alt loc de antrenament ''Urban''.O periaoda de timpo sa fac numai antrenamente in padure.Apoi o sa combin antrenamentele in ambele locatii.Apropo,parcul de care zic este parcul Mogosoaia,este plin de obstacole.Poate venti candva si pe acolo;).Tinand cont ca sunt multe obstacole ar fi frumos un Workshop aici.

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Natura vs Oras
« Reply #3 on: September 20, 2012, 11:24:29 AM »
In padure este interesant sa te duci pentru o singura experienta. Daca faci metoda naturala, poti sa te duci de mai multe ori. In schimb, undeva la munte, sau unde ai foarte multe dealuri si obstacole naturale, iti poti crea un antrenament pe cinste aproape zi de zi.

Am fost de cateva ori la munte si m-am antrenat lejer. Am gasit sute de combinatii si miscari de facut, mult mai solicitante ca in oras. Bine, erau si diferite; nu faceam acelasi cat leap, sau kong; trebuiau adaptate la situatie. Dar ideea e ca padurea de munte si stancile te tin in priza si iti ofera un sentiment foarte interesant. E aproape mai eliberator ca Parkour-ul in oras.