Author Topic: Scoala alergari.  (Read 3523 times)

valyPk

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 21
  • Dacă īţi pasă ptr. propriul corp este un semn bun.
  • Locatia: Bacau,Romania
  • Prenume: Vali
Scoala alergari.
« on: October 20, 2012, 10:39:26 PM »
Salut , as vrea sa stiu daca este cineva pe aici care face scoala alergari ,si i-mi poate spune si mie care sunt exercitiile care trebuie facute  ...ms   :wink:
Cānd mă uit īmprejur īntotdeauna īnvăţ ceva şi anume: să fii īntotdeauna tu īnsuţi, şi să te exprimi pe tine, să ai credinţă īn tine. Nu ieşi īn lume să te uiţi după o personalitate de succes şi să-l duplichezi. Īnvaţă tu cum poţi fi tu.-Bruce Lee-

BlackSoul

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 3
  • Locatia: Locul de antrenament
  • Prenume: Black
Re: Scoala alergari.
« Reply #1 on: October 21, 2012, 03:13:16 PM »
Probabil te referi la atletism.

ATLETĶSM s. n. Ramură a sportului care cuprinde diverse probe de alergări și de marș, de sărituri și aruncări, sau probe combinate, la care participă atleții. – Din fr. athlétisme.
 Sursa: DEX '98 (1998)

Exercitiile pentru atletism sunt specializate si practice, nu sunt statice. Am asistat la cateva cursuri de atletism si in afara de incalzire, bazata aproape numai pe alergare, plus stretching, nu mai faci nimic altceva, treci direct la treaba: sarituri peste jaloane, alergari etc. Prin urmare conditionare propriu-zisa nu exista, numai conditionare functionala.

Am gasit ceva care te-ar interesa: http://ro.scribd.com/doc/11500486/Atletism-Tehnica-si-metodica-exercitiilor-Alergari-si-sarituri

P.S.: "imi" se scrie legat.
« Last Edit: October 21, 2012, 03:28:51 PM by BlackSoul »

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Scoala alergari.
« Reply #2 on: October 25, 2012, 09:28:02 PM »
De asemenea, recomand tuturor acest program de alergare ( mai jos ).
A facut minuni pentru mine, facandu-ma sa alerg de la 1 minut la 1 ora intreaga continuu. Sunt sigur ca poate face minuni pentru oricine accepta provocarea.
« Last Edit: January 21, 2014, 07:35:15 AM by Chachiy »