Author Topic: Bogdan Suciu- Baia Mare 16 ani  (Read 1292 times)

BogdanBM

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 61
  • Hakuna Matata
  • Locatia: BaiaMare
  • Prenume: Bogdan
Bogdan Suciu- Baia Mare 16 ani
« on: November 08, 2012, 09:18:43 PM »
(Imi cer iertare ca nu am scris aceste lucruri cand am ajuns prima oara pe acest forum.)

Ma numesc Bogdan si practic parkour si freerunning de un an. De cand am fost mic mi-a placut sa alerg si sa ma catar in copaci. Nu am fost niciodata supraponderal dar simteam nevoia de miscare, sa simt vantul in fata, sa simt viteza si placerea de a ma misca, de a face ezercitii si de a obosi. Mi-au placut sporturile dintotdeauna. Am facut arte martiale (taekwondo si aikido) si am jucat fotbal de cand ma stiu (dar nu de performanta). Notiunea de parkour o stiam de cand am vazut filmul Suburbia 13, dar parca nu am constientizat ca si eu puteam face acele lucruri si am uitat pur si simplu. Cativa ani mai tarziu, un prieten mi-a spus ca m-as putea apuca de parkour. La inceput a fost o noutate, desi parca parkourul a fost ascuns in mine, asteptand ca eu sa il descopar. Dupa ce m-am uitat la niste filmulete cu parkour si a venit iarna, am invatat cateva flipuri, aruncandu-ma in zapada, dar de la un timp mi-a aparut o frica de la o cazatura si am facut o pauza. Cand a venit vara, am cautat sa vad daca sunt baieti care fac parkour in Baia Mare si i-am gasit pe cei cu care ma antrenez acum, care sant chiar de varsta mea (ce noroc). Ei m-au invatat vaulturile si mi-au dat cateva indicatii, si, vazand ca progresez destul de repede si vin la antrenamente, m-au primit in mica lor familie. Abia atunci am aflat de filozofia ascunsa in spatele acestei arte, desi respectul pentru parkour l-am crescut in mine, invatand din greseli. Cea mai mare satisfactie pentru mine este ca nu am cedat la inceput cand mi-a fost greu, si ca parkourul l-am inceput si l-am continuat pentru mine, ca sa-mi demonstrez ca si eu pot daca vreau, ca sa nu fiu cel care renunta cand da de greu. Sper sa ma primiti si pe mine in familia voastra si sper sa ne putem antrena curand impreuna.

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Bogdan Suciu- Baia Mare 16 ani
« Reply #1 on: November 08, 2012, 11:03:55 PM »
Salut Bogdan !
->citeste regulile acestui forum .

->citeste continutul fiecarui Topic inca de la prima pagina (astfel nu vei fi pus in postura de a intreba ceva ce s-a mai intrebat sau sa dai sfaturi care s-au mai dat.)

Pentru orice nelamurire contacteaza un Administrator sau Moderator prin optiunea "Personal Message".
Bun venit in comunitate, si, bafta la antrenamente!
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything