Author Topic: Backflip  (Read 6673 times)

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Backflip
« on: December 24, 2012, 12:34:06 AM »
     Cum se poate invata backflipul ? E diferit de frontflip, iar corpul pur si simplu nu vrea sa se dea pe spate fara sa ,,inghet" in aer si sa pic in cap.

CroKko13

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 17
  • Locatia: Deva
  • Prenume: Raul
Re: Backflip
« Reply #1 on: December 24, 2012, 10:30:30 AM »
Incearca daka poti pe o saltea
 ca sa scapi de frica dupaia pt rotatie mai tre sa lucrezi
Uitate pe tutorialu de pe link pe mn m-a ajutat foarte mult
http://www.youtube.com/watch?v=JRmhf4AV0Vk

Endru

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 11
  • Locatia: Bacau
  • Prenume: Andrei
Re: Backflip
« Reply #2 on: December 24, 2012, 02:47:47 PM »
Exista diferite moduri.
1. Dupa tutorialul care la postat CroKki13.
2. Sa te tina doi de brat , unu in stanga si unu in dreapta ( aproape de coate ) si sa te dai pe spate.
Si faci mult exercitiu pana stii ca poti sa faci fara ajutorul cuiva. Eu asa am invatat.
3. Incerci sa dai backflipu' de undeva de la inaltime mica , pana vei reusi sa aterizezi in picioare.

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Backflip
« Reply #3 on: December 24, 2012, 03:46:50 PM »
Poftim, s-ar putea sa te ajute foarte mult asta.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=521NIVPIxWs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=521NIVPIxWs</a>
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Backflip
« Reply #4 on: December 27, 2012, 10:01:31 PM »
Curaj.Eu aproape l-am invatat.Acum e iarna.Trebuie sa te duci langa un maldar de zapada,sa tragi aer in piept si sa te arunci in miscare.nu te gandi,doar execut-o.E mai dificil in primele incercari.In prima zi cadeam pe burta.Apoi urmatoarea zi de antrenament in genunchi,iar in a treia(astazi)am reusit sa aterizez in picioare.Nu te doare daca o sa cazi.Eu am cazut odata fiindca am alunecat in gat.Dat faptul ca am facut pe zapada nu am simtit nimic.Poti sa cazi si in cap si nu te doare(da sa ai zapada moale:D fara gheata).Si lucreaza muschii de la picioare.
PS:Eu ca sa scap de frica sa il fac ma arunc in sus si ma inclin pe spate.Asa imi pacalesc mintea sa prind curaj sa o fac.Daca nu o fac o sa cad pe spate,si corpul din reflex foloseste cunostiintele acumulate s te ''ajuta''sa faci rotatia ca sa nu cazi.ca si cum cazi cu capul in jos si din reflex faci rolul.Bafta la invatat.!

George

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 6
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: George
Re: Backflip
« Reply #5 on: December 28, 2012, 09:08:24 PM »
Trebue sa faci in asa fel incat nu nu mai fizicul sa te lase sa poti face dar si mentalul.
El nu este greu numai ca minte nu prea te lasa trebue pacalita. :cheesy:

Sufy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 23
  • Imi Plac Cerealele!
  • Locatia: Craiova
  • Prenume: Cristi
Re: Backflip
« Reply #6 on: December 28, 2012, 11:41:07 PM »
Nu stiu de ce va bagati sa dati sfaturi aiurea..cel mai prost sfat este acela "sa nu te gandesti"..asa e..du-te arunca-te doar,nu te gandi..poate,poate iti iese.
Ideea e urmatoare..vizualizeaza miscarea inainte,vizualizeaza etapele care trebuiesc parcurse : saritura,gruparea,vizualizarea pamantului si in final desfacerea.
Cauta 2 prieteni sa te ajute..cu o mana sa te tina in regiunea lombara (deasupra fundului)..sa te tina in caz ca e sa cazi,si cu cealalta mana sa te roteasca de picioare.Cum am zis si mai sus,inainte sa sari vizualizeaza miscarea,asteapta curajul,apoi sari.
Bafta!
There’s an old saying: That which doesn’t kill you makes you stronger. I don’t believe that. I think the things that try to kill you make you angry and sad. Strength comes from the good things; your family, your friends, the satisfaction of hard work, those are the things that will keep you whole, those are the things to hold onto when you’re broken.

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Backflip
« Reply #7 on: December 30, 2012, 04:27:10 PM »
Eu am incercat sa ii explic ce trebuie sa faca sa prinda curaj,Normal ca trebuie sa vizualizezi miscarea,dar in momentul cand incerci trebuie sa iti eliberezi mintea,altfel o sa intri mai adanca in minte,o sa capeti mai multe ganduri urate,o sa ai mai multa frica.Cel putin asta e parerea mea.Era doar un sfat.

Felyx

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 28
  • Daca cazi de 7 ori,Ridicate de 8
  • Locatia: Caracal,Olt
  • Prenume: Felix
Re: Backflip
« Reply #8 on: January 15, 2013, 08:56:18 PM »
bine zis cand dai un trick trebuie sa te gandesti doar la reusita
Asa am facut si eu si mi-am rupt mana la un trick. m-am gandit la reusita.Si am sarit cu curaj mare... sa sfarsit urat.

Felyx

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 28
  • Daca cazi de 7 ori,Ridicate de 8
  • Locatia: Caracal,Olt
  • Prenume: Felix
Re: Backflip
« Reply #9 on: January 15, 2013, 08:58:27 PM »
Eu tot nu imi pot invinge frica de el...normal ca sa nu imi mai fie frica de el trebuie sa sar odata sa cad... dar e mai diferit asta.Pregatit sunt,mi-l vizualizez in minte cand il dau...dar nu ma lasa.Parca ma panichez...inima imi iese din piept si apar si emotiile.

Endru

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 11
  • Locatia: Bacau
  • Prenume: Andrei
Re: Backflip
« Reply #10 on: February 13, 2013, 07:10:55 PM »
Multumim de ajutor , revin cu edit dupa ce o sa-l reusesc
« Last Edit: February 13, 2013, 07:12:28 PM by Endru »

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Backflip
« Reply #11 on: February 13, 2013, 08:02:25 PM »
Azi am da primele mele doua backflipuri pe podea la scoala :cheesy:.Keep practicing :wink:

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Backflip
« Reply #12 on: February 13, 2013, 09:00:56 PM »
Felicitari ! Prin urmare, daca unu poate, mai mult ca sigur ca toti putem  :smiley:

Iftimia2

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 16
  • Locatia: Timisoara
  • Prenume: Adryan
Re: Backflip
« Reply #13 on: May 30, 2013, 02:11:26 AM »
Oricine poate invata...cu sau fara ajutor....eu vreau sa va spun am invatat singur back-ul...intradevar m-am lovit de cateva ori...dar rabdarea mea e mult prea mare ca sa ma las tocmai acum:D Si acum sa va spun cum am invatat... dar nici nu va spun sa faceti cum am facut eu....!Nu mia iesit din prima stati linistiti:P dar treptat am prins miscarea din ce in ce mai bn....! Am stat in picioare langa pat si mam tot aplecat pe spate ca si cand as vrea sa fac podul...dar doar pe jumatate pana atingeampatul cu capul....apoi am incercat sa sar in sus si sa fac aceeasi chestie...si picam pe burta in pat..:D...dupa multa repetitie mam suit sus in pat si am incercat aceeasi chestie...picam in genunchi si dupa ce am vizionat cateva tutoriale....am incercat sa sar cat de sus pot si dupa sa fac rotatia....si incet incet mia iesit ceva:D acum fac de unde prind back-ul:D de pe masini:P de pe paleti de caramida:D oriunde vad un loc interesant:P Ciudat mod de a invata stiu:P
Niciodata nu e prea tarziu....Si nimic nu e imposibil!!!