Author Topic: cum sa depasim anumite probleme?  (Read 2000 times)

iulian

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 2
  • Locatia: bacau
  • Prenume: iulian
cum sa depasim anumite probleme?
« on: January 04, 2013, 11:29:00 PM »
care este frustrarea voastra cea mai mare in legatura cu acest sport ? adica cum v.ar placea sa va antrenati ,sau ce nu reusiti sa faceti ? ,sau ce va opreste sa nu evoluati asa repede cum doriti voi ? puteti sa explicati cat MAI DETALIAT ....

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: cum sa depasim anumite probleme?
« Reply #1 on: January 27, 2013, 08:23:04 PM »
Pot sa va vorbesc din experienta de azi, la antrenament. Am tras la o saritura de pe un obstacol cu aterizare in dive roll pe ceva inalt. Practic trebuia doar sa ma arunc si sa cad in dive-roll.

Eram cu Sylwake din Alexandria, si am stat ca nebunii dandu-i tarcoale timp de 2 ore. Am mai sarit noi in precizie, am mai incercat decolarea sa fim siguri ca nu aluneca. Zapada ne facea sa fim ca niste fetiscane pe langa foc. Niciunul nu indraznea.

La sfarsitul zilei, am reusit amandoi miscarea. Perseverenta a fost singurul lucru care ne-a facut sa reusim. NU am plecat de acolo pana nu am reusit-o.

Asta e secretul, pana la urma. Cat de mult vrei sa faci miscarea? Esti pregatit sa ramai acolo 2 ore, in frig, fara geaca si sa nu renunti? Daca raspunsul e da, inseamna ca stii cum sa depasesti orice probleme.

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: cum sa depasim anumite probleme?
« Reply #2 on: January 29, 2013, 10:22:20 PM »
Ca sa depasesti anumite probleme trebuie sa fii si capabil. In cazul in care esti la inceputul antrenamentelor si nu iti iese ceva din ce ai vazut sau iti doresti,este posibil sa fie din cauza lipsei antrenamentului.

Uneori timpul rezolva problema, bine timpul si antrenamentul. Nu e nevoie de nimic altceva pentru a reusi. Presupunem aici ca esti perseverent si ca te antrenezi din greu ca daca totusi vrei sa iti iasa din prima si nu ai rabdare atunci revenim la pasul unul. Invata sa ai rabdare, sa nu cedezi prea repede.

Problemele pana la urma se rezolva diferit pentru fiecare dintre noi. Pentru unii dintre noi unele lucruri nici nu sunt probleme sau obstacole.
Spre exemplu, pentru mine,momentan cel mai dificil obstacolul este timpul. Nu am suficient timp sa ies cat de des vreau eu. Pot sa rezolva asta renuntand la cateva chestii din viata mea. Cu alte cuvinte ar trebui sa imi prioritizez antrenamentele cumva.
Pentru mine nu e o problema un kong,m-am obisnuit sa astept dupa lucruri..pentru unii poate este o problema in a astepta.

Ca si concluzie o problema se rezolva punandu-ti intrebari. De ce nu imi iese? De ce imi iese asa? Cum sa fac ca sa fie mai bine? CUm sa fac ca sa imi placa? Cum sa fac ca sa ma simt mai bine in miscare? Cum sa fac sa fiu mai eficient? De ce nu am explozie in miscare? etc..

Ca si in viata, in parkour conteaza sa iti pui intrebari,intrebarile iti aduc raspunsuri iar acestea ajung sa fie rezultatul pe care il cautati.
« Last Edit: January 29, 2013, 10:27:00 PM by Cris »
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !