Author Topic: Imbracaminte nepotrivita  (Read 2432 times)

RazvanS

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 9
  • Locatia: Galati
  • Prenume: Razvan
Imbracaminte nepotrivita
« on: March 30, 2013, 08:45:36 AM »
Sa spunem ca esti aproape de un obstacol sau chiar de un 'parc' sa zic asa de parkour(mai multe obstacole),iar tu esti imbracat foarte gros,incaltat cu ghete si niste blugi pe tine.In momentul acela,daca esti incepator sau chiar ai ceva experienta si te aventurezi te poti rani foarte rau din cauza imbracamintei nepotrivite care sunt pe tine.Te gandesti ca stai departe si nu te poti duce acasa sa te schimbi ce faci?Continui cu un antrenament,alegi sa faci niste trickuri acolo sau lasi deoparte si te gandesti la altceva.
Metoda cea mai buna este sa pleci si sa-ti continui drumul fara a te arunca in probleme sau daca esti cu o fata nu incerca sa o impresionezi nu vei dovedi nimic cu atat mai mult daca te vei rani de fata cu ea.
Nu ai imbracamintea potrivita pentru acest sport,iar eu iti recomand urmatorul echipament:

-Un tricou daca vrei sa faci un antrenament..este cel mai bine deoarece te vei incalzi.
-Pantaloni de trening usori nu cu terminare la genunchi acestia te impiedica.Daca vrei ii sufleci sau ii tragi putin in sus.
-Adidasi de Freerun sau pur si simplu adidasi care sa nu te incomodezi sau sa fie prea mici

Ce nu trebuie sa ai la un antrenament:
-Nu inele la mana,la urche,in nas sau mai stiu eu unde.De preferat este sa nu ai la tine asa ceva
-Bratari la mana , lanturi , bijuterii sau orice alt obiect de valoare
-Nu trebuie sa porti sapca sau ochelari de soare iti iau din vedere.

Acesta a fost un post care sper sa va ajute pe cei care inca sunteti incepatori si chiar pe cei care sunt experimentati.


« Last Edit: March 30, 2013, 09:13:42 AM by RazvanS »

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #1 on: March 30, 2013, 11:16:33 AM »
Este adevarat ca in unele situatii, hainele nu te ajuta deloc ba chiar te vor incurca la maxim, dar asta nu inseamna ca nu poti incerca ceva mic si de intensitate scazuta. Iarna, de exemplu, nu poti tot timpu sa iesi cu adidasi in picioare chiar daca ai sosete groase sau mai multe perechi pe tine, asa ca te vei rezuma la ghete / bocanci.

Insa daca faci acest lucru trebuie automat sa te gandesti " ba cu astia pot sa fac miscarea aia pe suprafata aia? " , " astia nu sunt atat de usori si nici nu sunt flexibil, deci tre sa am grija la locurile alea, suprafetele alea, miscarile alea " etc. La fel si cu hainele, iesi la antrenament cu fasu pe tine, dar pe sub el ai haine mai groase de tavaleala si cand ajungi la locul de antrenament dai jos fasu de pe tine, il lasi undeva unde sa nu te incurce si incepi antrenamentul.

Da, poti sa faci si intr-un tricou, fara sa ti cont de vreme, pentru ca atata timp cat te misti si te mentii cald, nu vei raci, dar trebuie sa ai in vedere si ce organism ai tu ca individ pentru ca fiecare este mai rezistent sau mai sensibil la anumiti factori climatici.

Partea cu bratari, inele, cercei etc, este un sfat bun pentru ca, pe langa faptul ca te incurca, amplifica sansa de a te accidenta din cauza lor sau chiar ele sa-ti provoace rani.
Daca te antrenezi cu ochelari de soare faci cea mai mare greseala posibila, mai ales daca nu acopera toata suprafata ochilor cum o fac ochelarii de iarna pentru ski/snowboard. Pentru ca vei avea mereu doua medii vizuale: unul inchis si unul deschis ca luminozitate si de aici automat vei avea flash-uri nedorite cand te astepti cel mai putin.

Sapca nu te incurca cu absolut nimic, mai ales daca o ti cu cozorocu la spate. Eu unul ma antrenez vara cu sapca pe cap, daca este in mijlocu zilei si soarele e puternic. Chiar si daca o ti cu cozorocul in fata nu te afecteaza prea tare pentru ca tu cand te misti, nu misti doar privirea ci si capul si automat vei avea mereu un camp vizual mare.

Daca tragi sapca peste ochi ca sa pari "cool" sau ceva de genu, da, atunci chiar ca nu mai vezi cat trebuie si o sa ai suprize neplacute.

Foarte bun postul, ma bucur ca mai e cineva care are grija si de aceste detalii legate de antrenament.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

RazvanS

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 9
  • Locatia: Galati
  • Prenume: Razvan
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #2 on: March 30, 2013, 12:12:37 PM »
Perfect de acord cu tine,sfaturile tale sunt foarte bune si mau ajutat sa mai inteleg cate ceva si sa mai schimb unele lucruri.Cat despre sapca asta mai poate incomada uneori(parerea mea).
Pacat ca e ud(baltoace) afara ca ieseam la un antrenament inainte de workshop dar vedem zilele urmatoare ca poate se va incalzi.
P.S: Scuze ca am postat in alta parte nu am stiut,am crezut ca locul acela e bun.

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #3 on: March 30, 2013, 01:00:45 PM »
Nu e nici o problema, ca se pot muta subiectele. Board-ul Parkour Romania este pentru astfel de subiecte generale ce apar des in aceasta disciplina.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #4 on: March 30, 2013, 05:18:06 PM »
Workshop?se mai fac workshopuri?pe forum nu mi-a mai aparut nimic din 2012...:)

RazvanS

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 9
  • Locatia: Galati
  • Prenume: Razvan
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #5 on: March 30, 2013, 06:22:45 PM »
La galati pe 7 aprilie este workshop.Pentru participare uite linku:
https://www.facebook.com/events/485241528209125/?fref=ts
Si apesi pe butonul participa asta doar daca esti din galati sau daca te deplasezi de unde stai.
« Last Edit: March 30, 2013, 06:25:34 PM by RazvanS »

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #6 on: March 30, 2013, 09:37:16 PM »
@ fasttraceur

Mai bine intrebi pe facebook despre workshop-uri ca vei primi un raspuns mai rapid si tot acolo cred ca vei gasi si restu de doritori. Ca sa-ti raspund la intrebare aici, momentan nu cred ca vor fi pentru ca se aproprie cel mai mare workshop din tara adica jam-ul. Dupa jam, probabil, vor reveni lucrurile la normal.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

fasttraceur

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 38
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Florin
Re: Imbracaminte nepotrivita
« Reply #7 on: March 30, 2013, 09:42:32 PM »
Multimesc!.Stiam de jam,dar el a spus ''worshop'' si am crezut ca poate poate....:).imi pare rau ca nu pot veni la jam :(