Author Topic: Intre 2 Medii  (Read 3198 times)

Izzy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 12
  • Nothing can stop me :)
  • Locatia: Piatra Neamt
  • Prenume: Octavian
Intre 2 Medii
« on: September 09, 2013, 05:57:06 PM »
 Am sa incep asa : Eu locuiesc la sat mi-a fost rusine la inceput sa spun . Si vreau sa va spun ceva , eu am terminat clasa a 8-a (Examne usor) si acum voi invata la oras , problema este ca acum va trebui sa fac parkour si in oras  dar corpul meu e adaptat altfel adica in mediul in care traiesc eu cum sa ma obisnuiesc cu zidurile mari si balustradele ? Adica sa ma duc direct si sa ma urc pe primul zid care il vad? Dati-mi niste sfaturi cum sa ma adaptez noului mediu
:D Don't Follow me ...I'm CrazY

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Intre 2 Medii
« Reply #1 on: September 09, 2013, 09:12:21 PM »
(eng.)Practice, practice practice. It's simple as that.
     Parkour inseamna miscare. Cea mai buna metoda de a incepe este sa incepi. Practica -> Adaptare.

raven

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 14
  • Echilibru!
Re: Intre 2 Medii
« Reply #2 on: September 10, 2013, 01:46:41 AM »
asculta.. observa.. e usor... ai rabdare doar!
Belive in yourself or no one else will!

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Intre 2 Medii
« Reply #3 on: September 12, 2013, 12:57:48 PM »
Nimeni nu a zis sau a stabilit vre-o regula ca trebuie sa te urci pe primul zid urias din fata ta. Te duci la obstacolele mici, te uiti unde anumte te poti antrena si cand, explorezi si exploatezi locurile pana nu mai ai cum sa nu vezi ceva nou in acel loc.

Cu barile ai grija ca nu stii care sunt stabile si care nu, ai grija sa nu fie vre-un gard al cuiva, cu zidurile la fel, sa nu te sui unde nu trebuie sau unde nu ai voie.

In rest fi politicos, fi atent cu cine te vei antrena, sa nu dai de tembeli si antrenament peste antrenament.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

Nebunaticuu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 4
  • Locatia: Calarasi
  • Prenume: Ion Eduard
Re: Intre 2 Medii
« Reply #4 on: January 07, 2014, 07:50:18 AM »
Daca vrei sa te adaptezi incearca sa faci contitionare si sa incerci momentan schemele usoare ( lazy , monkey , kong , dash , kash , speed voult ) . Nu te avanta sa faci wall run daca nu esti obisnuit cu terenul.

Horatiu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 13
  • Locatia: Targoviste
  • Prenume: Horatiu Carpiuc
Re: Intre 2 Medii
« Reply #5 on: April 21, 2014, 12:08:02 PM »
Wallrun-ul, ca oricare alte miscari, trebuie exersate usor-usor, progresiv.
Cauti un obstacol pe care crezi ca-l poti "dovedi", incepi si exersezi miscarea dorita pe el, de foarte multe ori, pana crezi ca esti in stare sa o faci in conditii diferite(mai grele).Mai pe romaneste, pana faci  foarte bine elementul.Dupa care, treci la un obstacol putin mai mare;si tot asa.Daca evolutia ta e progresiva, din aproape in aproape, nici nu vei observa cum ai ajuns sa cresti distanta/inaltimea etc, foarte mult fata de atunci cand te-ai apucat.