Author Topic: Putin ajutor?:D  (Read 4137 times)

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Putin ajutor?:D
« on: September 30, 2013, 03:18:33 PM »
Salut la toti. Deci de unde sa incepem. Am cam 1luna si ceva de cand fac parkour si unele miscari mi se par imposibile. Bun deci sa incepem. Kong-ul este ceva ce nu pot sa inteleg. Am ajuns la concluzia ca este ceva ce chiar nu pot sa fac. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi si un tutorial in romana ar fi foarte bine :D. La prieteni vad cum dau kong-ul fara probleme dar intr-o zi un pr a dat cu varful de obstacol si imi este frica sa-l dau din aceasta cauza. De fiecare data cand ma pregatesc sa sar peste obstacol ma gandesc sa nu ma lovesc cu genunchii sau cu varfurile de acesta. As vrea sa stiu cam pana la ce inaltime se poate da kong-ul(am 1.54m 52-53kg). CU wall run-ul am si cu acesta probleme. Nu pot sa-mi ridic pieptul peste obstacol si de multe ori imi aluneca picioarele. La obstacolele potrivite mie imi luam avant in piciorul drept dupa care ma prindeam cu mana iar problema este ca imi aluneca piciorul de pe obstacol si parca nu aveam putere sa imi ridic pieptul peste. Un tutorial in romana daca se poate de wall-run si niste sfaturi:D. Two handed vault il pot da. Pana akm am dat pana la abdomen aproape de coasa pieptului.(cea mai mare inaltime). As vrea sa stiu cam pana la ce inaltime se poate da. Speed vault-ul imi iese dar pot sa-l dau pana la sold putin mai jos. As vrea sa stiu cam pana la ce inaltime se poate da si speed-ul. Riverse-ul il pot da dar este o problema. De fiecare data cand incerc sa pun mana dreapta la 180 grade fata de stanga nu reusesc si o pun la 90 grade. Un tutorial in romana si niste sfaturi va rog despre riverse si pana unde se poate da.(inaltime). Pot da hands-spinul dar nu pot spinul la perete. Un tutorial si sfaturi daca se poate despre spin la perete. Pt ca nu puteam sa dau kong-ul l-am inlocuit cu o alta miscare care am incercat-o  peste capote la masini. Te arunci in pozitie de kong pe mana dreapta apoi in speed pe mana stanga. Iar acest vault cred ca este mai eficient pt mine decat kong. Multumesc ca ati citit si daca puteti sa ma ajutati:D Mentionez ca am 14 ani. La hand-spin aterizez cu multa forta in ambele picioarele iar la miscarea care am spus-o mai sus ca o fac inloc de kong aterizez cu putere in piciorul drept cam de fiecare data. As vrea sa stiu daca acestea pot sa dauneze coloanei. E la fel ca la wallrun imi aluneca piciorul cu care imi iau viteza...Un tutorial in romana si niste sfaturi:d
Multumesc!  :smiley:
 
« Last Edit: September 30, 2013, 03:29:48 PM by LoaDinG »

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #1 on: September 30, 2013, 04:45:25 PM »
     Avem vesti bune si vesti si mai bune  :cool:.
     In primul rand nu exista limite prestabilite. Limitele le avem cu totii si depinde de noi sa ne depasim aceste limite. Cu cat exersezi mai mult, cu atat iti depasesti mai mult limitele.
     Aterizarile brutale iti vor afecta nu doar coloana, ci si genunchii ( am doi prieteni care de 3 ani au probleme cu genunchii ). Impactul cu solul trebuie amortizat pe cat posibil : aterizezi pe pernutele de la picioare mai intai si , pentru o amortizare si mai completa, fie pui ambele maini jos, fie te rostogolesti - depinde de la situatie la situatie.
     Lipsa fortei se corecteaza cu antrenament de conditionare - transpiratie si durere.
     Iar cea mai buna veste e ca toate informatiile de care ai nevoie se gasesc pe forum !!. Incepe sa citesti aceasta pagina importanta a forumului cu rabdare http://www.traceurs.ro/index.php?topic=71.0.
     Cerceteaza si o sa gasesti raspuns la cele mai multe intrebari pe care le-ai pus. Succese !

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #2 on: September 30, 2013, 05:22:35 PM »
Am citit pagina si nimic vreun tutorial de roll sau reverse sau wall run in romana. Cam asta caut eu acum.

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #3 on: September 30, 2013, 05:26:34 PM »
Si inca ceva cand dau roll-ul simt o aterizare cam brutala pes spate vreun tutorial sau ceva sfaturi:D

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #4 on: October 01, 2013, 11:46:02 AM »
Dureri la spate vei simti mereu pana ti se va cali spatele si se va obisnui cu socul si aterizarile.

Daca survolai forumul mai mult gaaseai destule tutoriale de parkour si pe forum facute de membrii din staff.  >>>> http://www.traceurs.ro/index.php?topic=149.0 | http://www.traceurs.ro/index.php?board=40.0

Inca un tutorial mai avansat pentru roll >>> http://www.youtube.com/watch?v=y6I1J0zmE7U , in engleza, dar cred ca te vei descurca cu el. Important este sa vezi cum face miscarea si sa o reproduci, insa te avertizez ca acest tutorial este pentru cei ce deja stapanesc miscarea foarte bine, insa te poti uita la cum executa, postura corpului in timpul miscarii etc. pe scurt, analizezi fiecare pas din miscare.

 Inaltimea la care poti da un vault peste un obstacol ( de jos in sus - peste el ) depinde de detenta ta ( abilitatea de a sari in inlatime si in lungime cat mai puternic fara pic de efort ), iar detenta se antreneaza prin conditionarea picioarelor, pentru a intari musculatura, tendoane, articulatii etc si prin sarit in lungime, inaltime etc.

 Eu personal nu am putut da kong-ul decat dupa vre-o 4 luni de antrenament deoarece imi era frica, ca dupa ce trec de obstacol aterizez in cap in loc de picioare, dar dupa 4 luni am avut curajul sa risc si sa-l dau peste o masa de sah. Atunci am invatat caa prin rabdare si perseverenta si putin risc poti sa faci ce doresti.

La fiecare antrenament fi atent la ceea ce faci si cum faci ca atunci cand nu te antrenezi sa poti sa te vizualizezi in minte pe tine exact cum executi si la antrenament sa fi atent, in caz ca gresesti sau cazi, ca sa stii de ce ai cazut si sa te redresezi.

Wall-run-ul nu este o miscare grea, daca este cel vertical ( cel pentru catarat ziduri ). Cel orizontal tine foarte mult de 2 factori:

              1. Avantul pe care ti-l iei.
              2. Primul pas pe care il pui. Pentru un wall-run eficient si fara cazaturi este importaant sa pui piciorul care este pe aceasi directie cu sensul tau de alergat spre zid. Adica daca vi dinspre stanga inspre dreapta, primul picior pe zid, cel de urcare, va fi stangul apoi dreptul, iar cand vi din dreapta faci invers, dreptu primul pe zid apoi stangul, iar avantul cu care vi inspre zid te va duce, tu doar trebuie sa pui pasii si sa mergi hotarat pe el. Urcarea pe zid trebuie sa fie facuta rapid, adica cum ai ajuns aproape de zid nu te opresti din alergaat ca sa faci pasul pe zid, ci direct ai sarit pe el, dar NU in el ci vi si tu cat mai paralel poti si apoi zbori pe el si mergi. Daca ai ziduri oblice sau ceva mai oblic putin, exerseaza pe ele apoi pe drepte.

Revers-ul (nu rivers) este o miscare putin mai complexa care necesita coordonare mai mare putin fata de alte miscari. In principal revers-ul nu este o miscare de continuare a unui traseu, se poate folosi, dar nu asta este scopul principal. Revers-ul este o miscare, care te ajuta sa franezi daca ai mult avant, deoaarece orice rotatie iti va manca din viteza/avant ( fie flip, fie roll ), iar pe langa franare mai este bun la schimbare de directie ( alergi drept si apoi dai revers ca sa te duci spre dreapta sau stanga ).

Spin-ul pe perete ( wall-spin) este o miscare mai complexa si ea. Este un trick, nu vault adica este miscare de freerun, nu parkour. Ca sa inveti wall-spin-ul ai 2 variante: fie il dai direct pe zid drept,  ceea ce poate sa-ti iasa din prima sau sa stai luni de zile sa-l reusesti, fie inveti palm spin-ul care este baza wall-spinului, care este mult mai usor de invatat si executat.

Speed-ul este o miscare de viteza care daca o executi pe un obstacol  inalt isi pierde to sensul si toataa eficienta.

Uitate la foarte forte foarte .... foarte multe clipuri pe net, fie tutoriale, fie clipuri cu oameni care se antreneazaa, analizeazai, uitate la ele de cate ori este nevoie ca sa vezi cum executa miscarile si cum se misca ei, cum abordeaza ei obstacolele etc. Dar nu te limita doar la unul sau cateva, ci uitate la cat mai multe si incearca sa vezi diferenta dintre un video facut de copii fara minte si un video facut calumea si cu miscari curate si corecte.

In rest antreneazate cat mai mult si exerseaza pas cu pas ce e greu, nu te lasa din a practica ca altfel nu vei ajunge sa faci ce doresti.

Daca mai ai intrebari sau nelamuriri, intreaba si ti se va raspunde.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #5 on: October 01, 2013, 03:28:09 PM »
Deci sa inteleg ca speed se da peste garduri mici iar two handed vault se foloseste peste cele mari? Si inca ceva. AM incercat sa dau kong-ul pesta o masa de sah dar nu pot. Picioarele mi se opresc la jumatea mesei. Palm spin-ul in stapanesc dau peste capote la masini de obicei dar la perete nu pot sa-l dau.( ma opreste psihicul cand aproape sa executez). As vrea sa stiu cum pot sa antrenez muschii de la picioare pt a sari mai tare si cum trebuie sa sar pozitia picioarelor cand dau two handed vault, si speed-ul.Si inca ceva, am incercat toata ziua roll si m-am ales cu umarul rosu iar spatele rosu... Si as vrea sa stiu daca printr-un wall spin sau palm spin poti sa scapi de cel care te urmareste. Si un sfat pt POP vault. Multumesc!

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #6 on: October 01, 2013, 03:39:16 PM »
AM repetat pasii din videoclip si ce sa zic... Ma dor muschii din partea dreapta foarte aproape de coloana nu stiu daca e coloana sau muschiul. Daca ating coloana nu ma daore dar cand ating muschiul da... Nu inteleg. Dau rollul fara sa ating capul de sol dar cred ca m-am lovit undeva in jurul coloanei chiar daca l-am dat pe o parte...SI as vrea sa stiu daca este vreo problema ca am 14 ani si fac parkour...
« Last Edit: October 01, 2013, 05:19:07 PM by LoaDinG »

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #7 on: October 01, 2013, 03:45:34 PM »
SI inca ceva. Stiu ca suna cam banal si cred ca o sa radeti dar.. DUpa ce am dat toata ziua roll cred ca mi-am dislocat umarul... E umpic umflat in partea din spate dar intorc umarul fara nici o problema s pot sa dau roll-ul cred ca akm invatat. Dar cu toate astea este putin rosu si putin umflat. Asta la osul din spate. Ma doare, ustura numai cand il ating in schimb nu ma doare. Deci ce parere aveti?(Asta s-a intamplat cand am dat rollul pe covor.) Este si vanata partea aceea.
« Last Edit: October 01, 2013, 03:49:03 PM by LoaDinG »

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #8 on: October 01, 2013, 07:39:22 PM »
SI un tutorial sau sfaturi pt landing:D

Cosminn

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 8
  • Nu exista pierzatori, exista castigatori
  • Locatia: Alba Iulia
  • Prenume: Cosmin
Re: Putin ajutor?:D
« Reply #9 on: January 21, 2014, 07:13:51 PM »
Two handed vault incepe cu o sraitura in pozitie de kong si cand ajungi sa fii in aer cu mainile pe obstacol apoi una se da jos si ramane numai una iar picioarele vin in lateral peste obstacol. Uite un link care te poate ajuta( http://www.youtube.com/watch?v=y9nLby7XKlk ). Daca stapanesti palm spin dar nu reusesti wall spin atunci incearca pe in copac foarte putin inclinat cat sa dai palm spin si tot asa pana ajungi sa dai pe un copac drept si atunci poti incerca si la perete. Cat despre pop vault nu este nimic special, trebuie sa iti alegi un obstacol putin mai mare si trebuie sa folosesti doar un piciorul cu care te impingi deasupra obstacolului iar apoi iti tragi corpul foarte rapid peste zid. Uite un tutorial( http://www.youtube.com/watch?v=TFmghRqudwU ), nu este in romana dar o sa iti dai seama ce vrea sa zica numai urmarind miscarea.