Author Topic: Land and Roll - Intrebari si Raspunsuri  (Read 2017 times)

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Land and Roll - Intrebari si Raspunsuri
« on: October 02, 2013, 03:49:05 PM »
Salut! Am inceput sa exersez Roll-ul si Landing-ul. Vreau sa stiu daca este normal ca la Landing sa simti niste presiune pe genunchi la inceput si daca la roll este normal sa te doara mai jos de umar la muschii foarte apropiati de coloana( nu stiu daca este coloana sau muschii).
« Last Edit: December 10, 2013, 12:56:03 AM by Cris »

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Fac corect Landing si Roll?
« Reply #1 on: October 06, 2013, 09:58:05 AM »
     De landing ti-am povestit in celalalt post, iar durerea de la spate in cazul acesta indica faptul ca nu il dai cum trebuie. Citeste http://www.traceurs.ro/index.php?topic=149.0

LoaDinG

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 15
  • Locatia: Iasi
  • Prenume: Stan
Re: Fac corect Landing si Roll?
« Reply #2 on: October 07, 2013, 08:03:43 PM »
Landingul il fac cum zici tu. Aterizare pe pernite si te lasi pe genunchi eventual pui si  mainile pt a amortiza impactul. Dar tot simt o mica presiune pe genunchi si in spate..

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Fac corect Landing si Roll?
« Reply #3 on: October 16, 2013, 10:57:58 PM »
Nu pui eventual mainile, CI CHIAR PUI MAINILE pentru a amortizat complet socul. Daca simti soc in genunchi, intaresteti picioarele ( exercitii pentru picioare gasesti aici pe forum cate vrei ). Cat despre durerea la spate, toti o simtim. Ea va disparea in timp, corpul are nevoie de timp sa se obisnuiasca cu socul, impactul si suprafetele pe care dai roll-ul.

Nu te mai panica de la orice, daca chiar doare sau te rupi pe loc, atunci da, dar in rest nu te mai panica. Daca chiar vrei mai multe info, ai google-ul la dispozitie unde poti gasii teorii sportive, medicinale, kinetoterapeutice etc. documenteazate mult ca e nevoie.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything

Dan

  • Global Moderator
  • Dependent in devenire
  • *****
  • Posts: 156
  • Parkourian
    • Parkour Training Blog
Re: Fac corect Landing si Roll?
« Reply #4 on: October 23, 2013, 03:33:26 PM »
De cele mai multe ori durerile de genunchi la aterizare sunt datorate impactului absorbit de picioare in loc sa fie absorbit de roll. Cel mai probabil blochezi miscarea din genunchi si nu iti lasi corpul (spatele) sa atenueze caderea.

Gandeste-te la roll ca la o cazatura controlata. Nu trebuie sa amortizezi foarte mult cu picioarele, ci sa atingi solul cu ele si sa le lasi sa iti ghizeze corpul in pozitia de roll.

Miscarea trebuie sa se simta ca o cadere condinua. Drept urmare, iti vei lasa corpul sa cada controlat direct in roll. Mainile si picioarele vor ajuta corpul sa se pozitioneze in acele fractiuni de secunda; nu vor atenua miscarea.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles, poti vedea clipuri pe YouTube cu roll de la inaltimi mari. Ai sa vezi ca toti "cad" practic in roll si isi lasa intreaga suprafata a spatelui sa preia impactul.