Author Topic: Ajutor !  (Read 3302 times)

Andrey

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 7
  • Locatia: timisoara
  • Prenume: Andrey
Ajutor !
« on: December 24, 2013, 12:08:08 PM »
Salut sunt incepator fac de 1 luna stiu majoritatea miscarilor de parkour am invatat front,webster si side nu le dau prea bine cad in picioare pup in fund cateodata(am invatat repede zic eu).Dar acm am o problema la impactul cu solul incepe sa ma doara gamba dau de la o inaltime un pic mai mare flipurile.. gen o rampa creata de mine ca sa ma ajute. Problema e ca ma doare gamba dupa ce sar de vrio 2-3 ori . Ce sa fac sa nu ma mai doara ?  :grin:
« Last Edit: December 24, 2013, 12:13:48 PM by Andrey »

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: Ajutor !
« Reply #1 on: December 24, 2013, 12:57:11 PM »
     Ar fi mai multe cauze posibile. Insa din putinele detalii ce le-ai afisat, pot spune urmatoarele:
     Daca e durere, e clar ca nu e bine ce faci. Aterizarea s-ar putea sa nu fie buna - impactul cu solul sa fie prea puternic sau sa fie vorba despre aterizarea in mare masura pe calcaie. Tu ai specificat doar de gamba, insa ma gadesc ca e vorba despre tendonul ahilian ( de la calcai in sus ) sau poate te refereai la un muschi solear ( in lateralul piciorului, umpic mai sus de rotula labei piciorului ).
     In orice caz este vorba despre o fortare a zonei fie prin impact prea puternic, fie prin lipsa conditiei fizice necesare muschiului.
     Cum faci sa nu te mai doara ? Parerea mea este sa iei o pauza de la sariturile acestea pentru 1-2 saptamani, conditioneaza-ti gambele prin alergari, ridicari pe varfuri (s.a.m.d.), fa sarituri de la inaltimi de 1m pe sol/beton si urmareste sa cazi pe varful picioarelor ca sa absorbi impactul cat mai bine. Dupa ce faci acestea, poti relua exercitiile de freerun si analizeaza foarte atent nu doar sa-ti iasa miscarea, ci si impactul cu solul si efectele aterizarii asupra gambei si a articulatiilor.
     Don't forget : conditionarea e raspunsul la cele mai multe probleme ce le intampinam la antrenamente.

black198

  • De-al casei
  • **
  • Posts: 116
  • Do you need any help? Just PM me :)
  • Locatia: Botosani
  • Prenume: Gaby
Re: Ajutor !
« Reply #2 on: December 24, 2013, 12:57:30 PM »
   Esti abia la inceput. Corpul incepe sa se obisnuiasca cu noile metode de antrenament. Nu cred ca ar fi ceva ca sa nu te mai doara, ci ar fi de indicat sa iei 1-2 zile pauza in care poti studia cat mai multe tutoriale, iar apoi sa incepi din nou cu forta, dar cu incalzire! Primul pas pe care trebuie sa-l faci ca sa devii "bun" este sa incepi cu dreptul. Inaintea oricarui antrenament trebuie sa existe acea incalzire!
   Studiaza forumul, pentru ca sunt multe topicuri si subiecte despre tot ce trebuie tu sa faci. Oh, si nu uita: pe tot parcursul vietii tale de traceur, niciodata sa nu uiti baza. La fiecare antrenament trebuie repetate si tot repetate miscarile de baza. Back, front, side!
   Bafta! >:D<

To get something you never had, you must do something you never did.

Andrey

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 7
  • Locatia: timisoara
  • Prenume: Andrey
Re: Ajutor !
« Reply #3 on: December 24, 2013, 01:11:14 PM »
Multumesc pentru raspunsurile voastre si sfaturile date.Chachiy impactul cu solul il fac cu toata talpa.Nu e bine ? Trebe sa il fac pe varfuri ? Inainte nu ma durea cand saream am sarit o data la sol si am dat tare cu calcaiul si de atunci ma doare muschiul gambei dar numai dupa ce fac 2-3 flipuri daca nu fac nu ma doare.O sa iau o pauza de 2 zile si o sa vad dupa aceea daca ma mai doare. App. vriau sa invat backflip-u acm  :cheesy: dar e mai mare frica ca la front(adica primul).Visul meu e sa dau RunningGainer imi place la nebunie cum arata

alex90

  • Global Moderator
  • Nou venit
  • *****
  • Posts: 6
    • Pk stuff
  • Locatia: Bistrita
  • Prenume: Alexandru
Re: Ajutor !
« Reply #4 on: December 24, 2013, 03:59:54 PM »
Salutare, Andrei ! Ma bucur sa vad lume noua pe scena.
Daca te-ai apucat de o luna, e grozav...sunt sigur ca ai incercat o gramada de chestii de parkour/freeruning si e misto, imi amintesc sentimentu de la inceput.
Ceea ce ar fi bine sa iei in considerare sunt urmatoarele.
Ca sa inveti, sa stapanesti miscarile...iti trebuie ani de zile, nu pot sa-ti spun exact cat, epntru ca difera...dar stiu ca ai nevoie de macar 6 luni ca sa ai cat de cat sub control anumite miscari, aici ma refer la kong spre exemplu. De facut, oricine le poate face, dar sa le faci corect si fluid, e nevoie de timp.
Iti recomand cu multa caldura sa inveti prima data sa aterizezi, eu le spun la toti incepatorii sa invete sa aterizeze pe varfuri (secretul e sa nu sune, sa faci cat mai putin zgomot), mai inaite sa inveti trick-uri si sarituri de la inaltimi. Iti spun asta pentru ca altfel ai putea avea probleme si mai tarziu, sunt sigur ca nu-ti doresti asta.
Ai rabdare cu tine si cu corpul tau, pentru ca el invata, dar nu-i da prea mult deodata. Fa o gramada de sarituri cu genunchii la piept si aterizare pe varfuri, pune accent pe conditionare daca-i posibil, stiu ca vrei sa le faci pe toate si le vrei acum, dar lucrurile nu merg asa.
Uita-te la tutoriale pentru roll, invata-l bine ca-ti poate salva viata (la propriu), invata sa aterizezi, invata volturile de baza....in vreo 6 luni ai sa vezi ca ai si un oarecare flow la ele, atunci cand le legi, conditioneaza-ti picioarele si mainile, fa stretching din cand in cand (de preferat la fiecare antrenament).
Nu in ultimul rand, fa o incalzire calumea, nu sari peste, te salveaza de multe probleme, cum ar fi entorsele sau intinderi pe la gat, gambe etc.
Invata sa te antrenezi in siguranta mai inainte de toate.
Mult noroc si sa ne vedem pe la Jam-uri !
keep it simple

Andrey

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 7
  • Locatia: timisoara
  • Prenume: Andrey
Re: Ajutor !
« Reply #5 on: December 24, 2013, 09:47:51 PM »
Stiu sa dau rolul il dau fara probleme dar incalzirea nu prea o faceam cum trebe conditie fizica am am jucat fotbal nu prea am nevoie de asa ceva am o detenta destul de buna si cred ca stiu care e cauza dureri gambelor lipsa de incalzire si impactul pe care il fac cu toata talpa.

wutang

  • Global Moderator
  • Dependent
  • *****
  • Posts: 398
  • No pain... No gain
Re: Ajutor !
« Reply #6 on: December 24, 2013, 11:07:01 PM »
Conditie fizica de la fotbal obtii doar daca joci de performanta, unde ai antrenamente de conditionare zdravene, dar daca joci ca amator, nu obtii nimic.

Uitate aici pe forum la boardul Conditionare pentru sfaturi si modalitati de conditionare.
Develop your body, your mind and your spirit , follow your  way 
Parkour: hard work over time to accomplish skill
Learn the form, seek the formless, hear the soundless. Learn it all, now forget it all. Learn the way, now find your own way.
You have to take it as it happens, but you should try to make it happen the way you want to take it.
- Old German proverb
The individual who is best prepared for any occupation is the one ... able to adapt himself to any situation.
- Mortimer Smith
‎"Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied."
- Alexander the Great's Chief Physician
If I can do this, I can do anything