Author Topic: All 4 Flow  (Read 2671 times)

Simitar

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 1
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Liviu
All 4 Flow
« on: February 02, 2014, 04:06:55 PM »
Salve amigos,
De ceva timp fac un test cu diferite melodii sa vad cum imi imbunatatesc sau nu flow-ul pe diferite activitati (precizii, sarituri, echilibru si conditionare).
Pe scurt unele am vazut ca, contribuie mai mult la echilibru, unele la miscari mai rapide, unele la precizii, ...etc. Contribuie in procesul de invatare.

Asadar, ce melodii simtiti ca va dau un control mai bun precizii, flow, sau alte activitati.

Dati numele melodiei si activitatea care o imbunatateste.
Va multumesc anticipativ pentru exemple :)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: All 4 Flow
« Reply #1 on: February 03, 2014, 11:37:07 PM »
Parerea mea o stii, nu muzica ci omul trebuie sa duca lupta asta. Shorcut-urile nu sunt bune nu creeaza ceva solid.

Trebuie sa-ti gasesti motivatia in a face totul fara ajutor. Lasam deoparte manusile, pantofii cu marea talpa de spuma si orice iti mai vine in cap.

Gandeste-te la faptul ca trebuie sa creezi o legatura atat cu corpul cat si cu mediul. Trebuie sa auzi si sa simti tot ceea ce faci. Sunetul in general poate fi cheia spre perfectiune.
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Chachiy

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 99
  • ,,De vor exista limite, noi ni le impunem singuri"
  • Locatia: Sf. Gheorghe - Covasna
  • Prenume: Mihai Ciprian
Re: All 4 Flow
« Reply #2 on: February 04, 2014, 08:57:46 AM »
     Eu sunt alergator si, cu toate ca ma straduiesc sa las muzica deoparte cat mai mult posibil, intervin acele momente de oboseala cronica, momente in care imi aud gandurile descurajante ,,opreste-te", ,,sunt obosit"  , ,,ho, bre, ca iti ies matzele" etc.
     Asa ca mai apelez, mai ales la concursuri, la melodii ritmate, in special rock-ul ( dar si drum n bass, hiphop) piese a caror versuri tin locul gandurilor mele obosite si ma motiveaza sa ,,o iau razna"  :smiley:.
     Scopul ? Cresterea adrenalinei si impingerea de la spate sa continui tare.
     Uite 5 exemple piese :
          - Skillet - Monster ( rock )
          - Cypress Hill - Can't get the best of me ( rock )
          - Rancid - Out of control ( crazy rock )
          - Metric - Gold Guns Girls ( RIOT 87 Remix ) - drum n bass
          - Dropkick Murphys - Never Alone ( Hip-hop )

alex_under

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 5
  • Sportul nu construieste caracterul,ci il dezvaluie
  • Locatia: Bucuresti
  • Prenume: Alex
Re: All 4 Flow
« Reply #3 on: February 26, 2014, 08:23:07 AM »
Si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa intervina nimic care sa "ajute" la determinarea noastra in afara de noi insine...adica poate fi un test pentru tine...daca astazi spre exemplu ai alergat 2 km dupa care ai dat drumul la mp3/tel etc si ai mai tras de tine inca 500m o sa fi satisfacut de melodia cutare care te-a ajutat.Dar daca maine alergi 2 km si cand nu mai poti mai tragi de tine pentru inca 100m motivandu-te cu ajutorul propriului psihic,la finalul celor 2,1km o sa fi pe deplin satisfacut de tine si o sa-ti multumesti ca in ziua respectiva ai evoluat cum te-ai fi asteptat,singur,fara nici un ajutor!Bafta la antrenamente!
AlexUnder

Horatiu

  • Nou venit
  • *
  • Posts: 13
  • Locatia: Targoviste
  • Prenume: Horatiu Carpiuc
Re: All 4 Flow
« Reply #4 on: April 21, 2014, 11:42:36 AM »
Ai deja 3 pareri "contra" ca sa zic asa.Ti-o spun si eu pe a 4 a ca sa fii mai sigur.
Incearca sa te antrenezi fara niciun ajutor suplimentar.e cel mai bun antrenament, chiar daca e mai greu.
Sincer, cred ca e posibil ca muzica sa te distraga, chiar.Asa ca las-o balta