Author Topic: Bucuresti - Usp - 20 ani  (Read 1262 times)

pkusp

• Guest
Bucuresti - Usp - 20 ani
« on: July 30, 2012, 10:13:50 AM »
Astazi a fost o zi chill,in sensul ca.. m-am plimbat..prin centru.. si m-am oprit si la tnb am exersat niste echilibru.. niste trasee care la fel.. contineau echilibru.. si pe langa asta am mai testat o chestie care zic eu.. ajuta concentrarea atunci cand mergi in echilibru.. inainte de a incepe sesiunile de echilibru am alergat apoi fara sa ma odihnesc sau sa iau o pauza sau ceva.. am inceput sesiuniile de echilibru..bun merg ce merg.. observ ca inima imi bate foarte repede..  din cauza efortului desigur.. dar ce e important e .. faptul ca trebuie sa imi reglez respiratia.. si sa ma calmez..astfel sa pot sa termin partea cu echilibru.. dupa prima sesiune a fost ok... bun..acum am inceput alt fel de sesiune in aceasta la fiecare pas care il faceam.. tineam piciorul in aer si faceam un cerc.. apoi calcam.. la fel si cu celalalt.. si am observat ca ajuta foarte mult.. :)
Well cam atat until next time, keep on training!

(14 aprilie 2010)

pkusp

• Guest
Re: Bucuresti - Usp - 20 ani
« Reply #1 on: July 30, 2012, 10:14:38 AM »
Acum sunt 100% back.. am fost astazi cu niste tovarashi la antrenament.. (defapt.. am mers singur spre tnb.. cu gandul ca nu o sa fie nimeni.. dar se pare ca m-am intalnit cu niste "nebuni" XD ).Tin minte o chestie nu stiu daca se aplica doar la parkour dar.. era ceva de genu.. "You should play when you do something that you like.. just.. play and.. let your imagination guide you" (nu era exact asa.. dar ideea era ca.. trebuie sa te joci..)..si exact asta am facut eu azi.. am avut enorm de multa creativitate mai ales la tnb.
Bun dupa.. tnb.. am decis sa mergem spre mitropolie,am ajuns.. surpriza.. acolo era un tip.. care de la distanta nu il cunosteam.. dar se pare ca era un tip.. pe nume Dark.. care tin minte ca i-am gasit contu de hi5.. si il investigasem.. apoi.. a aparut vortex.. apoi adi.. apoi.. inca cativa tipi.. printre care si gugui...mi-am propus cateva lucruri si vreau sa le completez astea fiind.. sa dau roll.. cat mai perfect.. precum se rostogoleste o bila pe masa de biliard...si.. sa invat reverse, care se pare ca e mai complicat decat credeam..
Cam atat pentru astazi..o noapta buna.. si.. keep on training :)

(16 aprilie 2010)

pkusp

• Guest
« Reply #2 on: July 30, 2012, 10:15:15 AM »
Antrenamentu pe ploaie.. e asa de tricky... pentru simplul fapt ca totul este alunecos.. pe unele suprafete aluneci ca pe gheata.. pe altele.. doar putin.. si e foarte enervant ca trebuie sa testezi tot timpul si.. eventual sa fi pregatit pentru cazul in care nu poti sa testezi.. am observat ca am dobandit foarte mult echilibru.. dar dupa vreo 18 repetari cu pauze de.. 5 10 secunde.. intre ele..deja oricat de mult echilibru ai avea.. muschii incep sa oboseasca.. mersul in echilibru devine incomod.. si ciudat.. probabil cand ajungi in starea asta.. aici trebuie sa tragi mai tare sa nu te lasi.. am continuat inca 2 sa fie fix 20 exact cum am spus mai sus.. astea 2 au fost chinuite rau pentru ca deja eram obosit de la cele anterioare.. am facut si niste wallrun'uri 4 mai exact.. la fel de complicate.. aici.. numai ai ajutorul picioarelor.. pentru simplul fapt ca aluneca enorm..deci.. depinzi in totalitate de brate.
Da a fost destul de interesant "antrenamentul".. sunt fleasca..si... cam atat ^^'
Be safe!

(20 aprilie 2010)

pkusp

• Guest
« Reply #3 on: July 30, 2012, 10:16:33 AM »
Se pare ca si o simpla relatie afecteaza intr-un anumit mod felul cum te antrenezi, cel putin asa s-a intamplat in cazul meu, tin minte ca vorbea Viespe de o agresivitatea in miscare,dar totusi controlata care o are Cris, hmm ceva similar mi se intampla si mie cand vreau sa dau o saritura ma duc cu hotarare fara alte ganduri fara altceva decat aceea saritura, felul cum alerg.. , s-a schimbat si el alerg mult mai rapid si ma folosesc cum trebuie de balansul mainilor si mai sunt exemple, ideea e ca.. unele lucruri in viata, unele obstacole sentimentale iti pot afecta modul de antrenament si in cazul meu, a fost ceva cu totul nou. Take care,usp out.

(26 octombrie 2010)

pkusp

• Guest
« Reply #4 on: July 30, 2012, 10:17:17 AM »
Salutare!

Am observat o chestie la fiecare traceur in parte, fiecare a excelat pe ceva anume , de exemplu : Ridicari, mersul in echilibru etc. ideal ar fi sa ne axam pe toate in acelasi fel , dar oricat de mult am incerca tot ramane acel lucru care ne defineste, acel lucru la care ne pricepem cel mai bine , cel mai simplu, cu cat mai multa usurinta, dar prin antrenament constant si exersarea fiecarei particica (forta,viteza,echilibru,rezistenta,precizie..etc.) vom ajunge la un nivel similar cu acel lucru la care ne pricepem foarte bine.

Am ajuns la concluzia asta pentru ca.. in ultimul timp vad filmulete respectiv traceuri, care se descurca la palmspin wallspin (sau oricare alta miscare) ,iar la alte miscari nu au precizie, nu au control , miscarile parca sunt facute la limita, trebuie sa ne antrenam in asa fel sa nu mai se vada asa, pentru ca.. din moment ce se vede si pare nesigur sansele sunt ca si traceurul simte aceeasi nesiguranta cand executa o anumita miscare.

Inca o chestie care am observat e.. ca multi facem miscari care nu isi au rostul, poate doar de siguranta, dar ar fi bine ca toti sa gandim cea mai eficienta miscare , cea mai rapida, sa ne imaginam ca suntem alergati si daca lasam picioarele jos la un wallrun si dupa ridicare de exemplu PAC! te-a luat de picior si te-a tras jos.

Cam atat am avut de spus pentru moment numai bine si spor la antrenamente! :)

(11 iunie 2011)

pkusp

• Guest
« Reply #5 on: July 30, 2012, 10:24:40 AM »
N-am mai postat de ceva vreme, am observat ca in ultimul timp imi ascult corpul, il las sa faca ce doreste in anumite conditii, dau miscari care daca incercam eu sa le dau nu imi ieseau in veci, miscari care nu au vreo denumire anume, pur si simplu miscari mixte, random, eficiente, fara prea mult fas, fara prea multa bataie de cap, am impresia ca toti trebuie sa ne ascultam corpurile mai mult, sa le lasam sa continue miscarea, fara sa intervenim, intervenim atunci cand este cazul, dar atunci cand ne miscam, ar fi ideal sa lasam corpul sa isi continue miscarile gratioase.

(30 iulie 2012)
« Last Edit: July 30, 2012, 11:26:42 AM by Cris »