Author Topic: Originile si baza spiritului parkour-ului  (Read 2970 times)

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Originile si baza spiritului parkour-ului
« on: July 23, 2012, 01:50:45 PM »
             Originile si baza spiritului parkour`ului,

Post Thomas-des-bois

  " Ce este parkour`ul pentru mine?
Dupa cum multi dintre voi stiti,Parkour`ul a fost in mare parte dezvoltat de catre David Belle insa influentat de catre tatal sau. Raymond Belle a luptat in timpul razboiului din Vietnam, in trupe speciale de copii. Dupa cum va puteti imagina,aceasta experienta din copilarie a avut un efect urias asupra personalitatii sale pe intreaga sa viata. El a inteles perfect importanta de a fi un om puternic ( avand astfel un corp puternic insa si o minte de asemenea puternica) si a fost cel mai bun exemplu dupa cum am descoperit din anecdotele pe care David mi le`a impartasit.De exemplu,la varsta de doar 8 ani,se antrena singur, sarind intr`una intr`una intr`una,spunandu-si ca trebuie sa fie mai puternic.In timpul razboiului isi risca viata,ascuns in copaci,spionand soldatii francezi care treceau direct pe sub el.

Ca pompier,cu bocanci si fara incalzire,el facea un front flip prin geamul unui bloc cu 2 etaje doar ca sa`i demonstreze unui timid/fricos pompier student, ca frica este doar in mintea lui etc.
Mai tarziu,a devenit interesat de Metoda Naturala a lui Hebert,de indata ce aceasta era asa de apropiata de ideile sale.Nu am insa informatii daca s`a antrenat sau nu MN,insa indirect a experimentat`o in timpul anilor din razboi.

David isi descrie tatal ca pe cineva care cu o mare usurinta ar putea face tot ce face el (David)si chiar mai multe.David a fost foarte impresionat de tatal sau si l`a admirat foarte mult.A vrut sa devina exact ca el, un om puternic.Desi Raymond Belle nu a trait cu David,ii scria scrisori si uneori il vizita.In aceste ocazii,il ghida cu experienta sa.Nu il antrena in adevaratul sens al cuvantului,insa il facea sa dea totul din el. Din cate stiu eu,pot spune ca Raymond era tipu de om care nu arata niciodata cum ca ar fi multumit de ceea ce faci. Mereu te facea sa dai ce`I mai bun din tine.Insa adanc in sufletul sau era un om foarte bun.
Stia ca, daca vrei sa fi un om puternic, sa fii capabil sa faci fata la orice fel de dificultate. Sa fi capabil sa te misti cu usurinta in orice mediu nu era indeajuns. Un om trebuie sa fie capabil sa rezolve orice! Acesta este spiritul pe care i l`a transmis lui David?Si acesta,mie,asta inseamna parkour.De aceea nu sunt deacord cu bunul meu prieten ?Hebertiste? cand spune ca ?parkour`ul este si a fost din totdeauna o specializare in a depasi obstacole si nu o disciplina completa.?

In zilele noastre,lucrurile s`au schimbat pe scena parkour`ului.Majoritatea traceurilor vor sa fie buni la sarituri si atata tot.Am fost norocos sa vizitez Lisses pe cand inca am mai putut simti acest spirit.O multime de lucruri s`au intamplat de atunci. PAWA este unul dintre ele.
Am inceput sa aud de parkour ca un sport si nu`mi place.Am inceput sa aud de antrenori si competitii si nici asta nu`mi place.

?



Nu pot prezice viitorul parkour`ului oficial,dar dupa cum a spus`o si Hebertiste, este previzibil daca nimic nu se schimba. Vorbesc despre  parkour`ul ?oficial?  pe cand acesta nu apartine nimanui. Cateva persoane vor sa`l faca al lor (PAWA si altii) dar atata timp cat omul va fi liber si parkour`ul va fi liber.
Care imi sunt planurile mele de viitor?
Cred ca am ajuns la un nivel de baza in parkour. Ce vreau sa spun prin asta este ca pot face o saritura de precizie, un catleap, un gap-jump, etc...Sunt inca departe de un nivel ridicat,insa in cautarea mea (citeste mai sus definitia mea cu privire la parkour),vreau sa invat si alte lucruri decat sarituri.Trebuie sa invat tehnici de supravietuire,trebuie sa invat sa am grija de mine in tari diferite si ostile.Trebuie sa invat sa lupt,trebuie sa invat multe alte chestii si asta intentionez sa fac in urmatorii ani?.Acesta este ,cred,adevaratul Parkour.

Imaginati`va pe cineva ce se trezeste intr`o casa calduroasa,care mananca o mancare buna si sanatoasa,care merge afara sa mai faca niste sarituri pana la cina si apoi se uita la TV in fotoliu sau pentru intreaga seara,mancand bomboane.Asta ne poate descrie pe toti,chiar si pe mine,dar asta nu inseamna ca faci Parkour,asta nu inseamna sa fi puternic.Sa fi puternic ar insemna sa te trezesti dupa un somn scurt si rece ,in care sa nu ai nimic de mancare,intr`o zona indepartata,cu vanatai pe intregul corp,si sa trebuie sa faci cel mai mare catleap din viata ta ca sa supravietuiesti.Este un exemplu cam extrem dar acesta este tipul de dificultati pe care`l voi cauta in continuare.

Pentru mine,aceasta este adevarata cale in Parkour si nu stiu cat de departe voi avea curajul sa merg pe calea asta,dar stiu ca o sa va intalnesc pe cativa dintre voi in drumul meu ?

« Last Edit: July 23, 2012, 01:58:58 PM by Cris »
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Originile si baza spiritului parkour-ului
« Reply #1 on: July 23, 2012, 01:51:43 PM »
Raspuns de la pkdanno

?Thomas,sunt deacord cu tine 99%!
Cred ca prietenul nostru Erwan a renuntat prea repede la ceea ce Parkour`ul este si inca mai am o mica speranta de indata ce nimic inca nu este pierdut. Inca sunt persoane ,care pot face diferenta si inca cred ca membrii acestui site si altii au puterea sa opreasca Parkour`ul sa nu se duca la vale,dar inca si dupa ce pot spune ca imi este frica de asta ei nu vor fi.Cred de aici se trage si  delasarea lui Erwans, cred ca vorbele lui se vor adeveri din pacate. ?Celelalte site`uri? se hranesc cu nesiguranta si cu lipsa de cunostiinte a oamenilor cu privire la Parkour si cum nimeni nu prea are spiritul pentru care eu si cu tine muncim atat de TARE sa`l intalnim ,sunt foarte repede convinsi.Cu toate astea fiind spuse vreau sa merg putin offtopic inainte de a incepe sa vorbesc din nou despre asta?

Pentru cei ce nu`si aduc aminte/cunosc, de curand am petrecut ceva timp cu David si Cyril in state. David a fost foarte comunicativ cu mine din cauza mai multor motive. A. Sunt un prieten foarte bun cu Erwan,un om pe care`l respecta foarte mult.B. Totul din jurul lui in acele orase era fals si mi`a spus ca a vazut ceva mai adevarat in mine.
Toti il ingramadeau,intrebandu`l numai prostii,punandu`l sa semneze chestii caraghioase/prostesti,punandu`l sa faca si sa raspunda la lucruri ca mai apoi siturile si cei de la tv sa le poata folosi in avantajul sau si sa le vanda. Tratandu`l ca pe o maimuta?O adevarata maimuta?Cateodata a fost greu sa priveasca la unele persoane care avea ceva adevarat si onest sa`l intrebe nici nu au avut ocazia. Chiar si fara a vorbi cu majoritatea oamenilor puteam vedea prin ei si intentiile lor straluceau asa de tare. Am pierdut mult din respectul pe care`l purtam scenei Americane, acea excursie si felul in care cineva ca David a fost tratat.Ar fi putut o mai buna experienta pentru David dar din pacate America este un loc unde este foarte putin ?Spirit in Parkour?

Cand am vb cu David/Cyril, am venit nu pentru a vorbi despre miscari sau definitii,sau care este parerea lui cu privire la acest subiect,sau pot  sa`mi castig existenta din parkour?Toate aceste intrebari prostesti si fara nici o importanta pentru mine fiindca ai un om care sta langa tine care a facut atat de multe lucruri in viata sa,de ce sa iti pierzi vremea cu astfel de intrebari.Am vrut sa invat despre spiritul lui David,si asta am facut.I`am spus ca am venit cu atatea intrebari in cap,insa actiunile sale mi`au raspuns la majoritatea dintre ele si asta fara a fi vorbit.Am intalnit o singura persoana la fel ca el in intreaga mea viata,cu acelas spirit adevarat,este chiar amuzant este chiar cineva care a postat in acest thread.Am vorbit cu David despre metoda naturala,despre tatal sau,viata sa,visele si obiectivele sale in NY/LA ( New York/Los Angeles ?) cu el deoarece ca si tine Thomas sunt propria`mi decizie si vreau sa explorez mai mult sa fiu un luptator.Impartim cai similare prietene si sper ca ne vom intalni pe aceasta cale intr`o zi.

Urmatoarea este o apreciere ( de cele mai multe ori parafrazat deoarece nu vrea sa pun citate )dupa cum pot omite niste lucruri nu vreau sa le fac publice pe un forum public. Daca nu te intereseaza David Belle si lucrurile pe care le`am discutat cu el,citeste in fuga sau treci peste. Cred totusi ca aceasta poveste este cumva in legatura cu acest topic si acesta este motivul pentru care o scriu.


David mi`a spus ca problema comunitatilor de Parkour sunt tocmai oamenii care le alcatuiesc si care intra de pe aceste siteuri si se uita la filme.El a spus ca in loc sa traiasca,oamenii tind sa copieze,care insa nu e un lucru rau dar le va fi mai greu sa gaseasca adevarata esenta pe urma careia el a fost. Pe langa asta nu este nici calea lor,cand copiezi pe cineva si faci lucruri pe care doar crezi ca ar trebui sa le faci,esti in primul rand un suflet prins/incatusat.A spus ca daca lucrurile erau corecte,chiar inainte de a face ceva ?Parkour?,oamenii ar trebui sa se antreneze 2 ani corect in MN sa invete adevaratul spirit si adevaratul sens in urma caruia el este si de ce a creeat Parkour.Fara asta el spune ca este greu sa intelegi de ce el face ceea ce face.Mi`a spus ca tatal sau s`a antrenat intens  in MN.S`a uita spre cer a zambit si a spus ?Homme fort?si si`a aplecat capu. Spiritul Parkour`ului,adevaratul spirit,se afla in aceste radacini.Radacini naturale.A fost mult mai usor pentru el  sa ajute in Franta pe cand era cu grupul sau original ,ei se puteau hrani cu ideile/spiritul sale/sau si inspiratia tatalui sau cu lejeritate,dar nestiind ca va ajunge la acest nivel,pasii facuti nu au fost corecti.Dar dupa cum voi spune si mai tarziu,nu ar fi trebuit sa fie nici un pas.

A mai spus inca un mare lucru gresit cu Parkour`ul, ceva care il supara, sunt persoanele care ii folosesc pe altii pentru bunul lor.Persoane care se cred supracalificate,care cred ca vorbele si caile lor sunt singurele corecte,care hranesc pe altii,care pun pe altii jos si ii impiedica sa creasca?toate aceste lucruri si multe altele.Acele persoane sunt in cautare de astfel de lideri si asteapta si ii urmaresc sa faca ceva apoi sunt ca ?lemmings? si fac acelas lucru;ei ii lasa pe cei ce conduc aceste siteuri sa gandeasca pentru ei.El chiar nu intelege cum lumea urmeaza si asculta la fiecare cuvant pe care acest om de afaceri care nu are experienta in parkour spune si are grija de aceste cuvinte ca de biblie/evanghelie.
Aceasta este una din cele mai mari probleme in Parkour a spus el,ca oamenii numai sunt liberi pe cand Parkour`ul te elibereaza;ei nu sunt liberi sa aleaga ce este bine si ce este rau pentru ei,lor li se spune. El in definitive nu vrea ca oamenii sa`i trateze vorbele ca pe o biblie/evanghelie,Si astea fiind spuse nu aveam de gand sa scriu despre experienta mea cu el doar pentru faptul ca am crezut ca a fost ?peste? ceea ce cauta oamenii pe acest site.

Dar dupa cum am mentionat mai sus,a spus ca nu a fost de datoria lui sa devina un ambassador si asta nu l`a interesat catusi de putin.Este un autodidact (do-er),un razboinic liber,in sensul in care multi stau si gandesc,el traieste si desi are 33 de ani trage tare sa isi atinga obiectivele sa gaseasca adevarul si realitatea.Parkour`ul este doar un singur lucru,este ceva  in care el si`a gasit calea si pe care l`a numit si exista acum sa ajute oamenii sa`si gaseasca propria cale,asta este totul.Dupa cum si Erwan a spus, niste cuvinte puternice,?Traieste si Invata? sau mai des folosita ?Asculta`ti inima? sau ?Fa ceea ce este real?. Cyril si Belle, amandoi mi s`au agitat in saptamana aceea cum ca este grozav sa incerci sa copiezi cateodata,insa cei cu adevarati pasionati vor cauta si vor trage invataturi de la Cyril,Belle si alti atleti mari si apoi cu aceste lucruri se vor modela in calea lor.Este exact ceea ce amandoi fac.Mi`a spus o poveste cum un prieten de`a lui i`a aratat un clip cu un tip care se catara pe marginea unui munte fara hamuri foarte foarte repede.A spus ca a fost incredibil cum acesti alpinisti pot face asta,cum ei isi pot tine greutatea corpului cu un singur deget.A spus,? Vreau sa fac si eu asta,dar este greu de imaginat,dar voi continua sa ma antrenez?. David este un visator si este pe calea sa,si in timp ce ne inspira si pe noi toti, trebuie sa invatam cum ca daca vrem sa fim liberi,trebuie sa ne gasim propria cale.

Oamenii nu ar trebui sa faca unele lucruri doar sa castige un concurs,sau sa faca un video fiindca un site iti spune asta,sau pentru ca un site iti spune ceva, aceasta este singura cale pe care trebuie sa te antrenezi.Nimanui nu ar trebui sa I se spuna ce sa faca indifferent de context,pur si simplu nu asta este calea.Ia tot ceea ce inveti din aceste site`uri studiaza informatia de la oameni din mai multe loocuri si incerca sa gasesti ce este potrivit pentru TINE. Fara a face asta,nu vei avea niciodata spirit,si important este ca vei fi mereu blocat/inchis intr`o cutie si probabil vei fi folosit de catre cineva sau ceva.

Il voi cita pe Cyril pentru o secunda din moment  ce am vorbit despre acest topic si el a spus ceva amuzant.

Imi verific cateodata site`ul.Ma uit la cateva din primele lucruri si incerc sa raspund insa doar pentru asta am timp.Oamenii nu inteleg ca ,chiar nu avem timp!Putem intra online si sa vorbim cu fiecare persoana sa`I facem sa inteleaga ca flipurile nu sunt parte din Parkour (a ras) dar astfel nu am fi in locul in care ne aflam acum.Am avut doua optiuni,as fi putut sa stau acasa sa mananc pizza si sa beau pepsi in fata calculatorului toata ziua sau as fi putut sa ma antrenez,am ales sa ma antrenez.

Oricum?inapoi la povestea mea..

Pe cand eram in LA David a facut ceva care a contat foarte mult pentru mine.A refuzat sa execute,desi chiar si sub contract,deoarece se stia pe sine si  ce urma sa faca era in totalitate ireal. Ei nu l`ar fi lasat sa faca ceea ce ar fi vrut el sa faca, si  sa descrie parkour`ul in felul in care ar fi vrut el. Sa explic mai in detaliu?

Statea singur in fata unei sarituri de 9 m ,un pic suparat si parea ca si cum doar gandeste ,m`am dus catre el l`am lovit in umar si i`am spus ?Ok,astept,dute? poate doar ca sa`l inveselesc.A ras, apoi l`am intrebat daca antrenamentul lui il lasa sa faca o asemenea saritura si el mi`a raspuns ca poate doar datorita anilor si anilor de antrenament.Apoi si`a scuturat capul si a continuat spunand?

Toti acesti oameni de aici,vin si vor ca eu sa fac lucruri marete,se asteapta de la mine sa fac sarituri mari doar ca ei sa vanda pozele,sa le puna pe siteurile lor,oricum.Dar care este motivatia mea atunci?As putea face aceasta saritura odata si  sa ma accidentez,dar chiar si daca nu ma accidentez care este rostul aici,acum?Sa`I fac pe acesti oameni fericiti? Daca familia mea ar fi fost acolo si ar fi avut nevoie de mine,nu as fi ezitat.As fi facut`o pentru ei,pentru asta ma antrenez si fac lucrurile acestea.Nu sunt o maimuta Dan,nu pot fi tratat ca una. Nu inteleg cu lumea se pune intr`un pericol asa mare pentru bani.M`am antreat atat de mult si de greu pentru mine,sa salvez oameni,sa`mi protejez familia?Oamenii se apuca de Parkour acum doar pentru a risca pentru media.Nu pot sa inteleg de ce fac asta. Niciodata nu a fost acesta obiectivul parkour`ului.Banii ii schimba pe oameni,dar acei bani nu`mi pot schimba tinta/scopul/obiectivul motivatia sau de ce fac asta.Sunt in tur acum pentru tine,sunt aici si vorbesc cu tine ca tu sa`I poti ajuta pe altii si asa merg lucrurile,niciodata sa nu crezi ca este un al drum. Fac asta pentru voi baieti ,sa va inspire,asta e tot.

A fost foarte suparat in ziua aceia,puteai observa asta in limbajul trupului,expresia sa generala,nu era fericit.Cu o zi inainte totusi,era foarte fericit.

Ne antrenam la UCLA,univeristatea de acolo din Los Angeles. Eram doar 4 in acea zi,fara media,fara ca cineva sa ceara sa faca o poza sau altceva,si am fost cu adevarat binecuvantat sa`l vad in mediul lui.Sunt multe lucruri care au fost interesante in acea zi,dar cel mai interesant sau cel mai puternic mesaj a fost acela cand a cazut. A luat o cazatura urata si s`a taiat pe spate si pe brat incercand sa faca un sautchat -> sautbras. Si`a lovit tibia de perete si a cazut inainte intr`un gap,lovind peretele si apoi cazand jos.Erau doar 2 metrii inaltime asa ca a fost ok si s`a ridicat imediat.Primul lucru pe care l`a facut a fost sa vada daca Pierre -cel pe care tocmai era sa cada- este ok,imediat fara nici o ezitare sa`l ajute pe Pierre chiar inainte de  a se ajuta pe sine.

Dupa aceasta s`a intamplat acel lucru interesant.

A zambit si a continuat sa zambeasca.A ras si a chicotit ca o tanara liceeanca. M`am uitat la el si a el a spus ?CA! Ca Cest le vrai Parkour? (Acesta! Acesta este adevaratul Parkour)?A vorbit atat de repede si atat de fericit.A continuat sa fie in continuare atat de entuziasmat.A spus ca pentru asta traieste,aceasta realitate,aceast sentiment cum ca viata lui este adevarata,ca lucrurile se pot intampla,ca viata este imprevizibila.Toate bune! Mi`a spus sa ma uit la mainile sale atat de murdare cu bataturi,atat de fericit a fost! Noi apoi i`am aratat filmarea.In timp ce inregistram cateva lucruri a facut acea zi deoarece vroia suveniruri,si era atat de fericit  ca am inregistrat cazatura. Imediat mi s`a adresat spunandu`mi sa`l pun peste tot pe net,ca toti sa`l vada cazand si sa vada ca si el este om si cade exact ca si ceilalti,cum ca nu este diferit deloc.A spus ca s`a antrenat 18 ani in Parkour si totusi la o asa simpla saritura o greseala se poate intampla.Asa este adevaratul Parkour si de aceea toti trebuie sa fie atenti in timp ce il practica si sa se asigure ca nu isi asuma riscuri. A incercat din nou? Nu,obstacolul a castigat de data aceasta,asa cum antrenamentul sau nu este niciodata terminat.

Partea frumoasa a unei cazaturi este sa te ridici din nou. Daca aceasta fraza nu reprezinta ceea ce David ne`a aratat tuturor in acea zis,nu stiu care ar putea fi!

Oricum ma voi opri pentru o secunda?ce legatura are asta cu ceva? Buna intrebare. In ultimul timp notiunea cum ca Parkour`ul devine un sport a fost transmisa peste tot pentru ca a fost listata pe site`ul celor de la PAWA.Ei bine am cateva lucruri de spus cu privire la asta?

David Belle cu siguranta nu se gandeste la Parkour ca la un sport. Din tot ceea ce mi`a spus,din ce am vazut,din ceea ce am vorbit despre asta ?.Pentru el Parkour`ul este exact cum mi l`a descries Thomas in primul post. Exact la fel.David a devenit asa de liber vazut din exterior incat acorda o foarte mica atentie la altceva,cred ca Pawa nici macar nu are dreptul sa`I foloseasca numele ,deloc,fiindca este o singura si libera entitate.Este greu de spus ce se va intampla cu Pawa pe viitor,dar pot spune cu siguranta ca Pawa si ceea ce a facut pana acum nu este deloc o buna reprezentare cu privire la ceea ce David crede,si Ii pun la indoiala motivele lui Joss.A conturat foarte bine in diferite cuvinte si predari pe care mi le`a dat in USA despre cum putem repara Parkour`ul si cum il putem face mai real. Am fost destul de norocos ca discutam cu Erwan de ceva vreme si am schimbat incet comunitatea de aici din Toronto,dar acum tine de restul lumii sa faca diferenta. Daca nu poti sa stai relaxat si sa privesti un timp cum ?Parkour`ul oficial si adevarat? dispare.

Pentru toti cei ce cunosc ceva despre Parkour nu vor impinge acest concept sau id?e ca si cum ar fi un sport.Aceia care imping sunt tot aceia care spala mintile comunitatilor . Oamenii ar trebui sa se trezeasca si sa realizeze ca asta se intampla si sa se opreasca a mai contribui,ajutand, pastrandu`se in ?viata?.Trebuie sa fim puternici ca o comunitate si sa punem CAPAT acestor site`uri care au concursuri de filme ,care dau premii,si care le spun oamenilor unde sa faca ce sa faca.Trebuie sa ne trezim ca o comunitate si sa realizam ce se intampla .Mai greu decat pare,dar?Visez.Cred insa ca oamenii pot inca face o diferenta intr`un fel sau altul pentru ca toti suntem profesori in lumea asta si avem puterea sa schimba multe lucruri.

Parkour`ul este ceva foarte real,foarte real! Invata sa te antrenezi afara,in padure,in natura,in toate locurile si fa ceea ce corpul tau iti spune sa faci. Aceasta este singura cale pe care trebuie sa o urmezi ca sa simti ceea ce David simte.Deschide ochii la ceea ce faci!! Nu te antrena doar dupa cum vezi in ultimele filme,sau copiind tehnici de la diverse grupuri,care cred in acele lucruri! Ei sunt limitati,dar mintea si inima ta ?Ele nu sunt limitate NICIODATA?
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !

Cris

  • Staff Traceurs.RO
  • Administrator
  • Traiesc pe forum
  • *****
  • Posts: 516
  • Din infrangeri se nasc invingatorii
    • RebornEducation
Re: Originile si baza spiritului parkour-ului
« Reply #2 on: July 23, 2012, 01:52:41 PM »
Raspuns de la Hebertiste

" In mintea lui David stiu ca scopul original este inca in viata,dar stiu deasemenea ca el se gandeste ca FOARTE PUTINI oameni au inteles mesajul cu privire la ceea ce inseamna pentru el Parkour`ul.Este vorba mai mult de o munca constanta a fiecaruia pentru a fi pregatit pentru a supravietui sau pentru o situatie de ajutor si pentru a fi un om liber "

Raspuns de la Thomas-des-bois

"Sa fi puternic nu inseamna sa ai muschi mari,voce puternica si atitudine.Dupa intelegerile si interpretarea mea ,daca vorbesti de Parkour doar ca o metoda de a ajunge de la A la B,pierzi toata esenta."
Aceasta comunitate sprijina PARKOUR-ul, nu COMPETITIA - antrenati-va fara rivali !